BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë, Ismailaj kishte frikë se mund ta eliminonin në qeli, nëse ai ka dalë kundër ish-presidentit është hapur ‘Kutia e Pandorës’, nga pazaret që thurnin në ish-bllok, te bisedat në Pragë dhe mes...

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë,
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Sherri mes Metës e Monikës lojë për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja pse u largova nga Iliri dhe pse PL është një eksperiment i dështuar, ish-presidenti do të ketë të njëjtin fati si Berisha

Spartak Braho: Sherri mes Metës e Monikës lojë për të
x
BREAKING NEWS

Gjykata e Lartë merr në dorë vrasjen e Azem Hajdarit, në 23 maj merret vendimi për Izet Haxhinë, avokati i tij jep detajet e forta: Plani ishte për të vrarë Saliun në ’98, jo ish-deputetin demokrat, ja 23 provat që ish-truproja disponon për krimet e Be...

Gjykata e Lartë merr në dorë vrasjen e Azem Hajdarit, në 23
x
BREAKING NEWS

Avokati Arben Llangozi rrëfen detajet “bombastike” për “SKY ECC” dhe dosjen “McGonigal”, në përgjime ka rënë edhe Edi Rama, ja të fshehtat nga koncesioni prej 20 milionë euro që ka përfituar ish-agjenti i FBI nga kryeministri shqiptar...

Avokati Arben Llangozi rrëfen detajet “bombastike” për
x
BREAKING NEWS

Myslim Murrizi: Gazment Bardhi dhe Sali Berisha nuk janë bashkë, gjysma e grupit parlamentar të PS kanë vila në Lalëz dhe shtëpi te rezidenca e Gentiana Sulës, ja si rrëzohet Rama nga pushteti

Myslim Murrizi: Gazment Bardhi dhe Sali Berisha nuk janë bashkë,
x
BREAKING NEWS

E akuzoi se nuk kanë denoncuar korrupsionin, Endri Shabani nxjerr blof gazetarin Klodian Tomorri, zbulon disa nga skandalet e bëra publike nga Nisma Thurje dhe del hapur në mbështetje të SPAK

E akuzoi se nuk kanë denoncuar korrupsionin, Endri Shabani nxjerr blof
x
BREAKING NEWS

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli: Ja sa do të jetë rritja e pensioneve që do të realizohet në tetor, skema që po ndiqet dhe detajet nga dy bonuset që do të marrë mosha e tretë për këtë vit

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli: Ja sa do të
x
BREAKING NEWS

Pakti për emigrantët/ Reagojnë mediat italiane: Engjëll Agaçi, njeriu kyç në marrëveshjen Shqipëri-Itali, një ish-avokat i...

Pakti për emigrantët/ Reagojnë mediat italiane: Engjëll
x

Politike

"Nga ajo çfarë ndodhur në Rusi dhe Stamboll edhe Shqipëria duhet të bëjë kujdes", eksperti i sigurisë Softa jep alarmin: Bashkë me turizmin mund të vijnë goditje terroriste, duhet të...

"Nga ajo çfarë ndodhur në Rusi dhe Stamboll edhe

“Turizmi në treg”, kjo ka qenë tema që është diskutuar këtë të mërkurë në një emision televiziv.

I ftuar në studio eksperti për sigurinë, Fatjon Softa, ka dhënë alarmin duke ju bërë thirrje organeve ligjzbatuese që të rrisin sa më shumë vigjilencën pasi jetojmë në një moment konfliktesh botërore.

Sipas tij duke parë atë që ka ndodhur në Rusi dhe Stamboll edhe Shqipëria duhet të bëjë kujdes, pasi bashkë me turizmin mund të vijnë edhe goditjet terroriste.

Gazetarja: Konsiderohet Shqipëria një vend i sigurtë?

Softa: Deri më sot ne nuk kemi patur një përcaktuar se si do të jetë ky vend. Nuk ka patur një strategji.

Gazetarja: Është një vend KÇK.

Softa: Nuk kemi parë një perspektivë se si do të jetë Shqipëria. Ne mendojmë se duhet të krijojmë disa kushte. Tirana është serbatori kryesor i turizmit. Por Tirana ofron këto vështirësi, ku është taksia.

Gazetarja: Kemi më duket dhe autobus?

Softa: Jo flas nëse del nga Tirana për të parë edhe vende të tjera. Nuk ka një lidhje mes terminaleve. Ti nuk ke tren. Kur vinë me makina me qira nuk dinë ku të parkojnë. Nuk ke një lidhje mes veriut dhe jugut, dhe të flasim për autostradën e detit. Ne përqendrohemi në 3-4 pika dhe atij i themi turizëm ne. Nuk mund të ketë turizëm pa siguri. Kemi siguri ushqimore, atë shëndetësore. Çfarë sigurie ka dikush kur vjen këtu. Pastaj vijmë te siguria reale, nga ajo në vijnë e ujit kur kemi patur incidente. Sezonin e kaluar patëm një përmirësim. Kemi pasiguri në vijën e ujit pasi automjetet motorike nuk kanë kontroll. Kemi pasigurinë e transportit pasi ka shumë aksident. Problemi tjetër në këtë vend është se kemi një situatë ku konfliktet në botë janë agravuar, dhe mundet që edhe të goditemi në sezon. Pamë Rusinë si u godit nga akt terrorist, pamë Stambollin.