BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Politike

“Një triller politik”/ Zgjedhja e Fredi Belerit si kandidat për eurodeputet, mediat fqinje zbërthejnë prapaskenat dhe konfliktet brenda qeverisë greke

“Një triller politik”/ Zgjedhja e Fredi Belerit si kandidat

Bashkëpunëtori i kryeministrit grek, një javë më parë telefonoi djalin e Fredi Belerit, kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës, i cili ndodhet aktualisht në burg, për kandidaturën e babait të tij, në fletën evropiane të “Demokracisë së re”.

Sipas një shkrimi të medias së njohur greke "Protothema", ky veprim ishte pikërisht edhe përfundimi i një trilleri që zhvillohej prej javësh, me disa tranzicione, edhe konflikte brenda qeverisë greke.

"Në fund, Kyriakos Mitsotakis, duke peshuar të gjitha faktet, vendosi se kandidatura e Belerisit ka një rëndësi sa simbolike, aq edhe përmbajtësore.

Mitsotakis ka theksuar se është simbolike, pasi sipas tij kjo tregon se pakica etnike e Shqipërisë është thelbësore, dhe Fredi Beleri është një emër i fortë, që gëlon në shtyllën kurrizore të “Demokracisë së re” dhe audiencës së djathtë në Greqi.

Skena që u zhvillua të hënën e kaluar në Konservatorin e Athinës, në fund të fundit, ishte tregues.

Kur emri i Fredi Belerit u nominua, të gjithë u ngritën në këmbë, me një ovacion të madh, kur u shpall votimi “blu” evropian.

Në të njëjtën kohë, në Himarë po thërrisnin në mënyrë ritmike emrin e tij, ndërsa kandidati tjetër Pirro Dhima, “luani i Himarës”, siç quhet ai, duke iu drejtuar djalit të Belerit tha: “Babi do të jetë i gëzuar."

Para se të arrijmë te vendimi i Mitsotakis, sfondi ka qenë pak triller. Dy herë djali i Belerit ishte në Megaros Maximos gjatë kësaj periudhe konsultimesh, që nisën që kur emri i zotit Beleri u la në tryezë. E para ishte disa javë më parë, kur së bashku me vëllain e Fredit, Leonardo Beleris, Petro Beleris, u takua me përfaqësuesin e qeverisë, Pavlos Marinakis.

Dalja e tij e dytë në selinë e qeverisë ishte të shtunën e kaluar, kur u takua me treshen Maki Voridis-Pavlos Marinakis-Thanasis Nezis. Të tre ishin mbështetës të kandidaturës së Belerit.

Rruga nga data e parë në të dytën, megjithatë, nuk ishte lineare. Në fazën e parë, perspektiva e kandidaturës së Belerisit u trajtua pozitivisht dhe u duk “e mbyllur”.

Rreth kongresit të “Demokracisë së re”, ajo që po flitej, madje edhe nga bashkëpunëtorë të kryeministrit, ishte se kandidatura e tij do të shtonte vrullin dhe do t'u përgjigjej shqetësimeve të votuesve tradicionalë dhe të djathtë.

Pas disa ditësh, nga fundi i javës së kaluar, humori u kthye, me kandidaturën e Belerit.

Natyrisht, nga Pallati Maksimos transmetojnë se nuk është lejuar asnjëherë dalja e informacioneve për “kandidimin” e Belerit, ndërsa shtojnë se Mitsotakis nuk kishte marrë një vendim përfundimtar, deri të dielën e kaluar."