BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Politike

“Problemi i emigrantëve shqiptarë në Britani është drejt mbylljes”, politologu zbardh arsyet e vizitës së Lordit Cameron në Tiranë

“Problemi i emigrantëve shqiptarë në Britani

Lordi David Cameron do të vizitojë Tiranën në 22 Maj. Sekretari i jashtëm britanik do të zhvillojë takime me Kryeministrin Rama, dhe Ministrin e jashtëm Hasani, për të diskutuar për marrëdhëniet e bashkëpunimit mes dy vendeve.

Politologu Alban Daci përmes një interviste me skype, është shprehur se pritshmëritë e vizitës do përcaktojnë edhe fjalimet e Ramës në Britani.

Ai ka theksuar se problemi i emigrantëve shqiptarë në Britani është drejt mbylljes dhe kjo nuk është një çështje kaq e madhe për t’u diskutuar, por Anglia është e shqetësuar për paratë që vijnë nga Shqipëria.

“Unë mendoj që mënyra se si do të shkojë vizita e Cameron në Shqipëri, do të përcaktojë dhe fjalimet që do të mbajë zoti kryeministër në Britaninë e Madhe. Nëse kjo lloj vizite nuk do të shkojë në premisat që pret pala shqiptare. Unë mendoj që fjalimi i zotit Rama do të jetë me shumë polemika në Britani se do ta takojë drejtpërdrejtë një pjesë të politikës britanike, e cila pa të drejtë ka etiketuar me terma të papranueshëm emigrantët shqiptarë që kanë emigruar në tre vitet e fundit me gomone. Unë mendoj që kjo nuk ka qene një çështje kaq e madhe dhe problemi i emigrantëve shqiptarë në Britani është drejt mbylljes, sepse tashmë dhe ata që kanë shkuar kanë menduar se nuk ia ka vlejtur një eksperiencë e tillë.

Sa i përket çështjes së dytë, unë mendoj që arsyeja e mirëfilltë që Cameron vjen te ne, është se vota e inkriminuar që nuk lidhet me komunitetin por lidhet me zgjedhjet që kanë bërë republika të caktuara. Por unë nuk mendoj që është vetëm çështja e të inkriminuarve shqiptarë që duan të jetojnë në Britaninë e Madhe. Por unë mendoj që Britania e Madhe është e shqetësuar dhe me paratë ose forma të tjera që vijnë nga Shqipëria, edhe kanë lidhje të drejtpërdrejtë me pushtetin e politikën”, u shpreh Daci.

 

Më të lexuarat