BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Politike

PS çoi në Kuvend draftin për ndryshimin e Rregullores, shpërthen deputetja e PD-së: Përpjekje për të asgjësuar opozitën, duan të rikthejnë në një parlament monist

PS çoi në Kuvend draftin për ndryshimin e Rregullores,

Deputetja e PD-së Ina Zhupa ka folur në lidhje me draftin e paraqitur nga PS në Kuvend për ndryshimin e Rregullores, ku kërkohen masa më të rrepta ndaj deputetëve që nuk e respektojnë atë.

Sipas Zhupës, me këtë draft, mazhoranca kërkon të asgjësojë parlamentarizmin dhe opozitës dhe se po përpiqet të rikthejë parlamentin monist të kohës së diktaturës.

Deputetja demokrate shkruan se mazhoranca nuk mund të vendosë për mandatin e deputetit, pasi ua ka dhënë qytetari me votë, jo PS-ja.

Drafti i ri i rregullores është përpjekja e asgjësimit të parlamentarizmit dhe opozitës dhe rikthimi në një parlament monist të viteve të diktaturës.

A mund të përjashtoj Edi Rama një deputet për dy vjet nga funksioni i tij si deputet, deri në 2025? A ka të drejtë mazhoranca të asgjësoj me rregullore përfaqësimin politik dhe të drejtën e protestës parlamentare?! Sigurisht që Jo, sipas kushtetutës!

Por ky draft që vendos përjashtimin disa mujore duke kërkuar ndryshimet në mënyrë të njëanshme të rregullores, tregon se sipas tyre asgjë nuk i ndalon të vendosin përjashtimi dy vjecare të deputetëve të opozitës. Rregullorja është libri i përbashkët i rregullave parlamentare ku votimi konsensual është kuptimi i parlamentarizmit.

Kuvendi ku të drejtat kushtetuese shkrihen dhe e drejta e opozitës për të protestuar asgjësohet me metoda putiniste.

E turpshme bataku ku bie një mazhorancë e kapur në vjedhje që nuk pranon komisionet hetimore nga frika.

Mendojnë se kështu fitojnë por në fakt kështu zhyten më thellë në paligjshmëri dhe shkelje.

Mendojnë se kështu na ndalin por në fakt kështu na japin më shumë argumenta për të bërë betejë të drejtë.

Mandatin dhe përfaqësimin në kuvend na i ka dhënë qytetarët shqiptar dhe nuk na e merrni dot ju me mandate të blera.Më të lexuarat