BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë, Ismailaj kishte frikë se mund ta eliminonin në qeli, nëse ai ka dalë kundër ish-presidentit është hapur ‘Kutia e Pandorës’, nga pazaret që thurnin në ish-bllok, te bisedat në Pragë dhe mes...

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë,
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Sherri mes Metës e Monikës lojë për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja pse u largova nga Iliri dhe pse PL është një eksperiment i dështuar, ish-presidenti do të ketë të njëjtin fati si Berisha

Spartak Braho: Sherri mes Metës e Monikës lojë për të
x
BREAKING NEWS

Gjykata e Lartë merr në dorë vrasjen e Azem Hajdarit, në 23 maj merret vendimi për Izet Haxhinë, avokati i tij jep detajet e forta: Plani ishte për të vrarë Saliun në ’98, jo ish-deputetin demokrat, ja 23 provat që ish-truproja disponon për krimet e Be...

Gjykata e Lartë merr në dorë vrasjen e Azem Hajdarit, në 23
x
BREAKING NEWS

Avokati Arben Llangozi rrëfen detajet “bombastike” për “SKY ECC” dhe dosjen “McGonigal”, në përgjime ka rënë edhe Edi Rama, ja të fshehtat nga koncesioni prej 20 milionë euro që ka përfituar ish-agjenti i FBI nga kryeministri shqiptar...

Avokati Arben Llangozi rrëfen detajet “bombastike” për
x
BREAKING NEWS

Myslim Murrizi: Gazment Bardhi dhe Sali Berisha nuk janë bashkë, gjysma e grupit parlamentar të PS kanë vila në Lalëz dhe shtëpi te rezidenca e Gentiana Sulës, ja si rrëzohet Rama nga pushteti

Myslim Murrizi: Gazment Bardhi dhe Sali Berisha nuk janë bashkë,
x
BREAKING NEWS

E akuzoi se nuk kanë denoncuar korrupsionin, Endri Shabani nxjerr blof gazetarin Klodian Tomorri, zbulon disa nga skandalet e bëra publike nga Nisma Thurje dhe del hapur në mbështetje të SPAK

E akuzoi se nuk kanë denoncuar korrupsionin, Endri Shabani nxjerr blof
x
BREAKING NEWS

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli: Ja sa do të jetë rritja e pensioneve që do të realizohet në tetor, skema që po ndiqet dhe detajet nga dy bonuset që do të marrë mosha e tretë për këtë vit

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli: Ja sa do të
x
BREAKING NEWS

Pakti për emigrantët/ Reagojnë mediat italiane: Engjëll Agaçi, njeriu kyç në marrëveshjen Shqipëri-Itali, një ish-avokat i...

Pakti për emigrantët/ Reagojnë mediat italiane: Engjëll
x

Politike

Rihapja e ngjarjes së Elbasanit/ "E shoh si skandal",  Romeo Kara plas 'bombën': Gazment Bardhi duhet të dali para drejtësisë, dhe të japi llogari për atë që ka bërë atje

Rihapja e ngjarjes së Elbasanit/ "E shoh si skandal",  Romeo

Ngjarja e Elbasanit para zgjedhjeve të vitit 2021 dhe ku mbeti i vrarë Pjerin Xhuvani është rihapur sërish për t'u hetuar. Juristi Rome Kara tha në një emision televiziv se u krijua një bandë nga PD në atë kohë dhe Gazment Bardhi duhet të jap llogari. 

'Pritet të ndodhi një lesharapi. Ka qenë strukturë e mbrojtjes së votës. Ka qenë një bandë. Kush e krijoi, kush e frymëzoi? Kush janë këta që marrin në dorë rendin kushtetues për hallin e tyre? Kjo struktura është e turpshme. Këta që janë opozitë. Këta që vranë në 97, në Tropojë, në Gërdec, më 21 janar, si ka mundësi që flasin për moral këta. Krimi ka disa elementë, është vrarë një persona atje. Janë shkelur një sërë nenesh të kodit penal.

Kjo punë nuk duhet të vazhdojë këtu me pasojë. Ky personi i cili ka kaluar 3-4 grupime dhe xhonglon dhe quhet Gazment Bardhi kur do të thirret si i pandehur? Duhet të japi llogari për atë që ka bërë atje. Pasi vret ky ka krijuar mbështetje me disa që kanë mbetur atje në Elbasan. E shoh si skandal. Të krijosh grupe naziskine dhe të pretendosh të marrësh pushtetin. Aty mungon shteti dhe në këtë moment shteti po bën një sy qorr.', thotë Kara.
Ndërsa gazetari Gëzim Saliu u shpreh se struktura e paligjshme që ngriti PD-ja ishte dhe si kundërpërgjigjje ndaj lidhjeve me krimin në Elbasan të mazhorancës. 

'Rihapja e hetimeve është diçka që sjell diçka të mbetur të pahetuar. Duke parë kontekstin e ngjarjes që ka qenë kaq gri që vetëm PD ngriti një strukturë të jashtëligjshme. Në Elbasan kishte një strukturë të ngritur kriminale që ishin të atashuar dhe kërkonin votën për Partinë Socialiste. E gjitha kjo solli një angazhim të palës tjetër. Krimi kishte përcaktuar edhe zonat që përfaqësues të partisë tjetër të mos bënin fushatë. Problematika në Elbasan nuk është kaq e thjeshtë. T’i përgjigjesh paligjshmërisë me paligjshmëri është e gabuar.', shprehet Saliu.