BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Politike

"Sfidë e hapur ndaj Shqipërisë"/ Artan Hoxha zbulon detajet e bujshme për kandidimin e Belerit si eurodeputet: Mitsotakis do votat e ekstremit të djathtë, ai po...

"Sfidë e hapur ndaj Shqipërisë"/ Artan Hoxha zbulon

Artan Hoxha ka reaguar pas lajmit se Fredi Beleri është kandiduar nga partia Demokracia e Re në Greqi, për të qenë eurodeputet. 

I ftuar në një emision televiziv, Hoxha tha se Beleri është kandiduar për të marrë votat e ekstremit të djathtë dhe të ultra nacionalistëve, ndërkohë që e quajti një sfidë të hapur ndaj Shqipërisë, ku Beleri është i dënuar për blerje votash. 

"Duke e ditur se cili ishte qëllimi i Greqisë që kur e promovoi, nuk më çudit. Autoritetet greke e dinë më mirë se ato shqiptare, se çfarë ka bërë Fredi Beleri. Ka qenë i dënuar dhe burgosur në Greqi. Ka qëndruar në Greqi për t’ju shmangur një dënimi në Shqipëri.

Padyshim që qëllimi i Belerit nuk ka qenë të zgjidhej dhe të rivendoste vjedhjen e pronave dhe abuzimet me pronat, të rikthente shkeljen e të drejtave të njeriut, këto janë përralla. Në fakt, veprimi i sotëm është në vazhdën e veprimeve që kanë ndodhur prej më shumë se një viti. Nuk di çfarë duhet të bëjë më Greqia?

Kemi përjashtuar të zgjedhur vendorë, deputetë, etj, sepse Greqia i ka kapur për shkelje të kufirit. Nëse ne u kemi ndërprerë karrierën, me ligjin e dekriminalizimit dhe ne e zbatojmë, kurse një vend i BE, i cili ka financuar edhe reformën e drejtësisë, jo vetëm nuk e merr parasysh por promovon figura të tilla.

Greqia ka të drejtë për 21 eurodeputetë. Në zgjedhjet e fundit, partia Demokracia e Re, ka marrë vetëm 8 mandate. Në sondazhet e fundit, ajo ka rënë 6% nga zgjedhjet e kaluara. Pra numri mund të jetë edhe më pak se tetë.

Kanë vendosur një kandidat si Beleri, sepse edhe në zgjedhjet që ndodhën përpara, rezultoi që një emër si Beleri u solli vota nga ekstremi i djathtë, si Agimi i Artë, apo parti të tjera me traditë ultra nacionaliste. Emri i Belerit është aty për të sjellë votat e ekstremit të djathtë. Kjo histori i ka sjellë vota Mitsotakisit dhe na ka marrë një të dënuar…

I kam nxjerrë të filmuar në Himarë, përfaqësues të Agmit të Artë në ditën e zgjedhjeve në Himarë, me në krye Karathanon. Beleri është përfaqësues i së djathtës ekstreme. Prezantimi i Belerit është bërë si martir që po lufton për Vorio Epirin.

E njëjta gjë me Pirro Dhimën, që doli në TV dhe tha kam lindur në kryeqytet të Vorio Epirit, pra për Himarën. Kur kandidoi për herë të parë ka qenë për PASOK dhe Venizelos e vuri në krye të listës, si sportisti me më shumë trofe në Greqi. Ka fituar mandatin e parë, ka humbur të dytin. Por këtë rradhë kandidon për llogari të ekstremit tjetër. Këtë e kanë zgjedhur sepse merr vota të qendrës. Që të shpallet eurodeputet Beleri, duhet të kapë rreth 200 mijë vota. Beleri reagoi nga burgu dhe falenderoi për kandidimin. 

A lejohet që një njeri i burgosur të kandidojë? Hapa legjislacionin e BE dhe është e përcaktuar në kapitullin për Greqinë, e ka të përcaktuar, që dënimi i caktuar penal rezulton në humbjen e të drejtave politike nga 2-10 vjet. Kur është me burgim në të paktën një vit, të drejtat politike humbasin nga 1-5 vjet. Pra legjislacioni grek e pengon vetë.

Shqipëria është vend që ka aplikuar për të qenë anëtar dhe ka filluar të plotësojë dhe nënshkruajë kapitujt. Është një sfidë e hapur që i bëhet Shqipërisë", tha 

 

Më të lexuarat