BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x
BREAKING NEWS

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi Rama ndërroi Damir Fazlliçin e Sali Berishës me manjatin e “Shoqërisë të Hapur”

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi
x
BREAKING NEWS

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të tjera për Portin e Durrësit, ja gjobat që do të paguajnë shqiptarët për kapriçot e Edi Ramës, gazetari italian fut në “zgrip” kryeministrin

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të
x
BREAKING NEWS

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë në “rrjetën” e SPAK, gazetari i njohur zbardh prapaskenat dhe tregon kush po e bllokon arrestimin e Ilir Metës, ja faktet që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e “21 janarit”

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë
x

Politike

Shkrirja e Albanologjisë/ “I doli fjala Gjinushit”, Ina Zhupa nxjerr provat në Kuvend: Qeveria ia plotësoi dëshirën

Shkrirja e Albanologjisë/ “I doli fjala Gjinushit”, Ina Zhupa

Ina Zhupa, ishte deputetja e cili mbajti fjalën e para në parlament këtë të enjte ku u diskutua për shkrirjen e Akademisë së Studimeve Albanologjike. Ajo nxori disa foto të ministres së arsimit Evis Kushi, e cila si ministre e arsimit, shpesh ka vlerësuar aktivitet e zhvilluara nga akademia dhe ka përgëzuar punën e bërë prej tyre.

Ajo gjithashtu nxori edhe foto të Skënder Gjinushit në kohën kur ishte ministër në vitin 1987 dhe tha se ai asnjëherë nuk e ka fshehur se ka dashur që donte ta mbyllte akademinë e studimeve albanaologjike dhe ta kthente atë në një aneks të Akademisë së Shkencave.

Zhupa nxori gjithashtu një video ku Skënder Gjinushi në vitin 2021 ka folur pikërisht për mundësinë e shkrirjes së këtij instituti, ai thoshte “ata kanë ikur nga Akademia e Shkencave me vendim qeverie, do vijnë te akademia e shkencave me vendim qeverie.

“Në vitin 2021, Gjinushi do të shprehte atë që do ndodhte. Kjo na thotë se reformat në këtë vend, i bën Skënder Gjinushi dhe se Ministër Arsimi paskemi disa vite pas sërish Skënder Gjinushin. I del fjala atij, dhe jo ministres Kushi. ai tha se ashtu si ikën me VKM ashtu do vinë me VKM dhe ju bëtë një VKM duke shkelur ligjin për t’i plotësuar dëshirat politike Gjinushit.

Më të lexuarat