BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Politike

Shpërthimet ndaj SPAK-ut/ "Duket se krisja eksizton te kjo parti si pasojë e humbjes se peshës politike", analisti i njohur zbulon detajet:  Meta ndihet i kërcënuar nga drejtësia, Kryemadhi e sheh në mënyrë më...

Shpërthimet ndaj SPAK-ut/ "Duket se krisja eksizton te kjo parti si

Kryetari i Partisë së Lirisë Ilir Meta ka ashpërsuar ditët e fundit akuzat ndaj drejtuesit të prokurorisë së posaçme, Altin Dumani.

Gjatë një konference me gazetarët, Meta deklaroi sot se drejtuesi i SPAK-ut ka takuar personazhet kryesore të dosjes Cez Dia duke pasur si synim të arrestojë kreun e Partisë së Lirisë.

Lidhur me këtë çështje foli sot në në një emision televiziv, analisti politik Ergys Mërtiri. Përmes një lidhje të drejpërdrejt me Skype, i intervistuar nga gazetari Aleksandër Furxhi, analisti tha se kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta kërkon të intimidojë drejtësinë, sepse ndihet i kërcënuar nga drejtësia.

Sipas analistit, veprimet e Metës, agresiviteti, dhe shpërthimet tregojnë që kreu i PL-së është në gjendje të shqetësuar në gjendje jo të mirë. Gjithashtu ai tha se sheh një krisje politike mes Kryemadhit dhe Metës.

Ergys Mërtiri, analist politik: Mendoj se Meta kërkon të intimidojë drejtësinë, sepse sigurisht ndihet i kërcënuar nga drejtësia dhe mendon se duke e akuzuar SPAK si instrument politik, ai kërkon të deligjitimojë me qëllim që të deligjitimojë nesër një akuzë të mundshme drejtuar ndaj tij. Kjo është logjike. Veprimet e tij, agresiviteti, shpërthimet tregojnë nga ana tjetër që Meta është në gjendje të shqetësuar në gjendje jo të mirë. Nga ana tjetër shohim edhe një destabilzim të mënyrës se si bën politik Ilir Meta. Zhduket nga politika për muaj me radhë dhe pastaj rikthehet fuqishëm duke shpërthyer, pra tregon që Meta nuk është i qetë dhe nuk është i qartë për aksionin e vet politik dhe se ndihet i kërcënuar mbi të ardhmen e tij politike.

Distancimi politik i Kryemadhit nga Meta

Ersys Mërtiri: Më shumë se mund të prodhojë diçka, e shoh më shumë si një produkt të një situate politike të PL. Kjo është një parti që ka qenë klienteliste dhe në kushte kur nuk ofron produkt për klientët e vet sigurisht ajo dobësohet. Kjo është përpjekje për të menaxhuar falimenitmin dhe marrëdhënen e dy bashkëshortëve, tashmë politikisht duket se ka një krisje. Meta e sheh politikën si diçka të peshave të rënda. Kryemadhi e sheh në mënyrë më racionale politikën. Mendoj që kemi dy mënyra të ndryshme të bërit politikë që vijnë nga sikletee të ndryshme që mund të kenë dy palët. Duket se krisja eksizton te kjo parti si pasojë e humbjes se peshës politike në elektoral.