BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i mbyllin dyert, Monika Kryemadhi sulmon bashkëshortin si shërbëtor të Edi Ramës

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho flet pa “doreza”, ja detajet nga sëmundja e vjetër e Ilir Metës, manovrat e tij me përjashtimin e Monika Kryemadhit dhe prapaskenat e forta që po ndodhin brenda ish-LSI, nga largimi i bashkëpunëtores së tyre të kasafortave, te shkërmoqja ...

Spartak Braho flet pa “doreza”, ja detajet nga sëmundja e
x
BREAKING NEWS

Gjyqtari që i dha PD Sali Berishës para vetingut, ja pasuria e “çmendur” e Agron Zhukrit, si u bë milioner nga gruaja e tij që nuk i justifikon dot të gjitha të ardhurat e saj me pagat dhe aktivitetin privat, zbardhen “flamujt e kuq” në KPK...

Gjyqtari që i dha PD Sali Berishës para vetingut, ja pasuria e
x
BREAKING NEWS

Lajme shumë të mira për pensionistët, ja çfarë po përgatitet me skemën e re të pensioneve, nga indeksimi, kompensimet, ndryshimet në fshat dhe qytet dhe deri tek kontributet për të vetëpunësuarit në bujqësi

Lajme shumë të mira për pensionistët, ja çfarë
x
BREAKING NEWS

Nuk ndalet Ilir Meta, vijon kërcënimet ndaj kreut të SPAK: Do t’i qepem Dumanit brez pas brezi, nëse është trim le të...

Nuk ndalet Ilir Meta, vijon kërcënimet ndaj kreut të SPAK: Do
x
BREAKING NEWS

Ja pse Europa ka mbyllur dyert e arratisjes së Metës dhe Kryemadhit, dosja e tyre e “e zezë” e pastrimit të parave drejt fundit të hetimeve, Altin Dumani dhe Sotir Kllapi po bëjnë gati fletë-arrestet, zbardhen provat dhe dëshmitarët që kanë plasur “bom...

Ja pse Europa ka mbyllur dyert e arratisjes së Metës dhe Kryemadhit,
x

Politike

Shpërthimi në Lushnjë, deputeti demokrat u bën thirrje autoriteteve dhe ngre shqetësime për spitalin: Të verifikohet kush ka dëme pa bërë dallime të majtë e të djathtë

Shpërthimi në Lushnjë, deputeti demokrat u bën thirrje

Deputeti demokrat, Saimi Korreshi ka folur për mediat për shpërthimin e rëndë në Lushnjë, ku 2 persona humbën jetën, ndërsa 7 të tjerë mbetën të plagosur, mes tyre edhe deputeti socialist Bujar Çela.

Deputeti i zonës së Lushnjës, Korreshi tha për Report Tv se janë në monitorim të situatës dhe kanë pasur shumë biseda me banorët të cilët kanë pësuar dëme të mëdha si pasojë e shpërthimit. Ai bën thirrje që pushteti vendor të identifikojë të gjithë familjet dhe bizneset që kanë pasur dëme pa humbur kohë, pa dallime të majtë apo të djathtë.

“Disa mu ankuan që ka shkuar te komshinjtë dhe nuk ka ardhur tek këta. Më tha komshija kishte bërë një kallëzim penal. Duhet të ketë patjetër, në rast të kundër do të detyrojmë pushtetin vendor me gjithë banorët. Janë prekur shumë biznese, janë dëme të jashtëzakonshme. Në disa biznese makinash. Ka shumë biznese që kanë pasur problematika të jashtëzakonshme. Familjarët janë të pamundurit”, tha Korreshi.

Madje një thirrje e ka edhe për organet shtetërore që të mobilizohen, pasi thotë se shumë familje duhet të zëvendësojnë dyer e dritare që i janë thyer.

“Do i thosha shtetit, siç ka ndihmuar pak dje për t’i dhënë ndihmën e parë, duhet t’i japin ndihmën Inspektorateve për të verifikuar dëmet. Njerëzit do ndërhyjnë, nuk mund të rrihet pa dritare e dyer. Duhet t’i zëvendësojnë edhe me lekë borxhe, duhet të bëhet rezyme në të gjithë zonën, pa bërë dallime të majtë e të djathtë”, vijoi Korreshi.

Korreshi ngre alarmin edhe për gjendjen e spitalit të Lushnjës, për të cilin thotë se nuk ka kapacitete për të përballuar as situata të tilla, ku ka ardhur staf edhe nga spitali i Fierit.

“Doja ta bëjë si çështje sensibilizimi, dihet si është situata e spitalit në Lushnjë, ne s’kemi kapacitete. Kanë ardhur edhe nga Fieri. Po të shohësh ka dy vite që bërtas për spitalin e Lushnjës, që them është për të ardhur keq. Vetëm synetlliqe bëhen, kanë marrë vetëm ndihmën e parë. Nuk kanë mundësi të reagojnë në kohë për raste të tilla”, tha deputeti.  

Më të lexuarat