BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Politike

Taksimi i profesioneve të lira, flet deputetja e PL-së Xhixho: Godet dijen!

Taksimi i profesioneve të lira, flet deputetja e PL-së Xhixho: Godet

Deputetja e Partisë së Lirisë Erisa Xhixho përmes një interviste televizive foli mbi taksimin e profesioneve të lira prej 1 janarit dhe dërgimin e ligjit në Gjykatën Kushtetuese, e sheh si goditje të shtresës së mesme dhe të vetëpunësuarve.

Xhixho thekson se ne kemi qenë totalisht kundër që kur ky projektligj u diskutua në parlament.

Preket shtresa e mesme, goditet si një taksë shpopullimi, kur edhe BERZH thotë se shpopullimi vjen prej keqqeverisjes.

Ti nuk merr masa se pse kjo shtresë e mesme po largohet.

Ty po të largohen intelektualët dhe profesionistët dhe në këtë moment në vend që të besh incentiva që të rrinë në Shqipëri, ti vendos dhe një taksë prej 23%.

Goditet një shtresë e mesme, janë të pa lajmëruar dhe ti vendos një taksë arbitrare, pa e përshkallëzuar minimalisht, sepse ti ke probleme si shtet në mbledhjen e të ardhurave, por nuk mund t’ia atribuosh shtresës së mesme dhe bizneseve të vogla apo të vetëpunësuar.

Gjithashtu Xhixho tha se opozita po e godet ligjin duke e çuar në Gjykatën Kushtetuese, duke nënvizuar se mungesa e investimeve të huaja vjen pikërisht nga mungesa e sigurisë juridike.

Ti i çon bizneset dhe jo vetëm profesionistët e lirë në një pasiguri juridike. Është totalisht diskriminues, se profesionistëve të lirë u jep një vendimmarrje që në 1 janar 2024.

Ti takson sot dijen, ti nuk takson oligarkët, por takson dijen, se profesionistët e lirë si IT, mjekë, doktorë, ti e takson me një taksim jashtëzakonisht të madh dhe këtë nuk e bën me një diskutim publik, por e bën me një vendimmarrje arbitrare.

Kështu që dërgimi në Gjykatë Kushtetuese dhe shfuqizimi i këtij ligji është një lajm i mirë.

Ti po i takson njerëzit me atë që kanë arritur me dijen e tyre.

 

Më të lexuarat