BREAKING NEWS

Ndodh sërish në Bulqizë! Banorët u helmuan nga ndotja e ujit të pijshëm, reagon policia

Ndodh sërish në Bulqizë! Banorët u helmuan nga ndotja e ujit
x
BREAKING NEWS

Grupi Parlamentar i PD del me thirrjen e fortë ndaj SPAK dhe kërkon dorëheqjen e ministres së njohur

Grupi Parlamentar i PD del me thirrjen e fortë ndaj SPAK dhe kërkon
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha paralajmëron arrestimin e bujshëm: Mbani frymën njerëz, do na e thojë vetë kryeministri

Artan Hoxha paralajmëron arrestimin e bujshëm: Mbani frymën
x
BREAKING NEWS

Tensionet në veri, Rama i ashpër me Kurtin: Dëgjo BE-në dhe tërhiq policinë

Tensionet në veri, Rama i ashpër me Kurtin: Dëgjo BE-në dhe
x
BREAKING NEWS

Tensionet në Veri pas emërimit të 4 kryetarëve të komunave, BE sërish thirrje Kosovës: Të mbahen zgjedhje të jashtëzakonshme, situata duhet…

Tensionet në Veri pas emërimit të 4 kryetarëve të
x
BREAKING NEWS

Emri/ Kërcet thika në Sarandë, plagoset në kokë dhe sqetull 54-vjeçari, zbardhen detajet e para

Emri/ Kërcet thika në Sarandë, plagoset në kokë dhe
x
BREAKING NEWS

Pas trazirave në Veri, Turqia i jep goditjen e fortë Serbisë, dërgon trupa ushtarake në Kosovë

Pas trazirave në Veri, Turqia i jep goditjen e fortë Serbisë,
x
BREAKING NEWS

Sekuestrimi i pasurisë së Vis Martinajt, familjarët bëjnë lëvizjen e papritur

Sekuestrimi i pasurisë së Vis Martinajt, familjarët
x

Rajoni

“Do ketë pasoja të rënda politike”/ Urdhër-arresti ndërkombëtar ndaj Putinit, Vuçiç merr në mbrojtje presidentin rus

“Do ketë pasoja të rënda politike”/

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka deklaruar se lëshimi i një urdhër-arresti ndërkombëtar për Vladimir Putin “do të ketë pasoja të rënda politike” dhe do të shërbejë vetëm për të zgjatur luftën në Ukrainë.

Presidenti rus u bë objekt i një urdhër-arresti nga Gjykata Ndërkombëtare Kriminale (ICC) të premten për krime të dyshuara lufte, por Vuçiç, i cili më parë ka pasur lidhje të ngushta me Putinin dhe ka qenë kundërshtar i zëshëm i gjykatave ndërkombëtare për krimet e luftës, thotë se ky ishte një vendim i keq.

Ai u tha gazetarëve në Beograd se urdhër-arresti “do të ketë pasoja politike” dhe tregon se “ka një ngurrim të madh për të folur për paqen dhe për armëpushimin” e mundshëm në Ukrainë.

“Pyetja ime është, tani që e keni akuzuar për krimet më të mëdha të luftës, me kë do të flisni”, u shpreh Vuçiç, ndërsa shtoi: A mendoni vërtet se është e mundur të mposhtet Rusia në një muaj, tre muaj apo një vit?

I pyetur nëse lideri rus do të arrestohej nëse do të vizitonte Serbinë, Vuçiç tha se është “një pyetje e kotë” pasi ndërsa lufta vazhdon, “Putini nuk ka ku të shkojë”.

Serbia ka mbajtur një marrëdhënie të ngushtë me Rusinë gjatë gjithë konfliktit dhe është i vetmi shtet evropian që nuk ka vendosur sanksione ndërkombëtare kundër Moskës.

Më të lexuarat