BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x
BREAKING NEWS

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi Rama ndërroi Damir Fazlliçin e Sali Berishës me manjatin e “Shoqërisë të Hapur”

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi
x
BREAKING NEWS

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të tjera për Portin e Durrësit, ja gjobat që do të paguajnë shqiptarët për kapriçot e Edi Ramës, gazetari italian fut në “zgrip” kryeministrin

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të
x
BREAKING NEWS

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë në “rrjetën” e SPAK, gazetari i njohur zbardh prapaskenat dhe tregon kush po e bllokon arrestimin e Ilir Metës, ja faktet që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e “21 janarit”

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë
x
BREAKING NEWS

Eksperti i IT plas super skandalin e AKSHI-t, ja si Mirlinda Karçanaj i ka futur duart në informacionet sekrete brenda institucioneve të reja të vetingut

Eksperti i IT plas super skandalin e AKSHI-t, ja si Mirlinda Karçanaj i
x
BREAKING NEWS

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s që mbajnë emrin e Sali Berishës, si e rekrutuan shërbimet sekrete serbe, ja kush ishte ‘menaxheri’ që i jepte urdhrat në fshehtësi të plotë dhe emrat e spiunëve që bashkëpunoi...

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s
x

Rajoni

“Nuk do vendosim sanksione ndaj Rusisë”, ministri i jashtëm më i vendosur se kurrë: Duam Kosovën, jo NATO dhe BE

“Nuk do vendosim sanksione ndaj Rusisë”, ministri i

Ministri i Jashtëm serb dhe kandidati për kryeministër në zgjedhjet e 17 dhjetorit, Ivica Daçiç, në një intervistë për mediat e Beogradit ka sqaruar pikat kryesore të diplomacisë së jashtme serbe.

Daçiç shprehet se çështja e Kosovës nuk mund të zgjidhet duke dëmtuar interesat e serbëve.

“Shtetet më të fuqishme se ne mendojnë se Kosova është e pavarur, por ne i sollëm sërish të ulen në tavolinë të dëgjojnë me respekt atë që Serbia dhe serbët e Kosovës duan. Më parë nuk na trajtonin kështu, ata kërkonin një zgjidhje për Kosovën ku të mos jenë përfshirë serbët si palë. Tani kemi mundësinë, pavarësisht presioneve, që të mbajmë Kosovën si pjesë të territorit të Serbisë”, tha Daçiç.

Daçiç, i cili drejton Partinë Socialiste serbe në koalicion me Partinë Progresive që qeverisë vendin të Aleksandër Vuçiç, ka kundërshtuar dhe hyrjen e vendit në NATO.

“Serbia nuk duhet të jetë vend anëtar i NATO-s, por ne duhet të mbajmë bashkëpunim të mirë me aleancën. Ne jemi një vend neutral ushtarakisht. Ata nuk na kanë ftuar deri tani, por edhe nëse e bëjnë ne nuk do të pranojmë sepse NATO na bombardoi 25 vite më parë. Ne mund të vazhdojnë bashkëpunimin në fushën e trajnimeve ushtarake, siç bëjmë aktualisht”, tha Daçiç.

Lidhur me hyrjen e vendit në BE, Daçiç thotë se do ishte dakord, por nuk do cenonte interesat ekonomike të Serbisë me Rusinë dhe Kinën për të marrë kartën e anëtarësimit në Unionin Europian.

“Për integrimin në BE nuk duhet të cenojmë bashkëpunimin me miqtë tanë të vjetër si Rusia, Kina dhe India. Për mua nuk është e rëndësishme se kur do hyjmë në BE, rëndësi ka që ne të plotësojmë reformat që na kërkohen nga Brukseli dhe të kemi të njëjtin standard si vendet e tjera Europiane”, nënvizoi Daçiç.

Gjithashtu, Daçiç ka deklaruar se do të jetë kundër sanksioneve ekonomike ndaj Rusisë. Pak ditë më parë, ai tha se Sllobodan Miloshvic ishte politikani bashkues i gjithë serbëve që duhej vlerësuar si figurë patriotike. Deklarata pro Kasapit të Ballkanit u dënua nga disa zëra liberalë në opinionin publik serb, por nuk pati asnjë reagim nga komuniteti ndërkombëtar.