BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Rajoni

Ndasitë mes partive shqiptare në RMV, Xhaferi: Historia na tregon se koalicione të tilla...

Ndasitë mes partive shqiptare në RMV, Xhaferi: Historia na tregon se

Kryeministri shqiptar i sapo zgjedhur i Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, në një intervistë televizive foli për ndasitë politike mes faktorit shqiptar, thotë se kanë gjetur forma të përçarjes dhe ndarjes mes njëri-tjetrit.

Teksa komenton situatën mes rivalëve të BDI, Xhaferi shprehet se koalicione të tilla nuk kanë rezistuar për shumë gjatë në Maqedoni të Veriut.

Pjesa nga intervista:

Kryeministër çfarë po ndodh me faktorin shqiptar atje, pse ndodhin këto ndasi duket sikur duan të na e prishin dasmën, ditën e dasmës

Talat Xhaferi: Siç thash janë çështje të perceptimit të politik bërjes në vend dhe janë kompetencë e subjekteve politike që mendoj që nuk është temë për të cilën unë duhet të merrem në formën analitike dhe të bëj analizë politike për atë se çfarë ndodh në subjekte politike. Supozoj që të jetë koncept, vuajtje për atë të të ndjerit të vetes lider ose pretendimi për të qenë lider. Dallimi është aty po sidoqoftë ato janë veprime vetjake të subjekteve politike dhe në mënyrë analitike nuk do bëjnë analizë dhe të nxjerr konkluzione për ta bërë punën se çfarë ndodh me to. Historia e afërt na tregon se çdo koalicion që është bërë i asaj forme nuk ka zgjatur aspak. Madje edhe ajo pjesë që sot bën opozitën dhe koalicionin opozitar tregon se në disa situata paraprake duke qenë koalicione parazgjedhore, mbas zgjedhjeve për një vit një vit e gjysmë kanë prish koalicionet paraprake dhe kanë dalë, janë ndarë.

Ky është dallimi mes BDI dhe partive të tjera shqiptare, BDI i ka shpëtuar kësaj sindrome ndaj edhe e shtroj pyetjen pse BDI nuk është prekur nga ky lloj virusi?

Talat Xhaferi: BDI nuk është imun, kemi raste në fillim në mandatin e parë 2002-2004 deputeti Shaqiri i zgjedhur në listat e BDI doli me mospajtimet projeksionet këndvështrimet e asaj çka është politika dhe politik bërja. Më vonë shefi i shtabit u pat ndarë. Janë çështje që edhe neve na kanë përcjell por nuk ka patur thyerje që të vihet në pikëpyetje funksionimi i subjektit në përgjithësi. Kjo shpresoj është falë menaxhimit të liderit me strukturën me partinë dhe toleranca ndoshta ndonjëherë edhe e tepruar e tij rezulton që të mbajë strumbullarin e shumicës në subjekt ato që kanë ndjerë veten të pakënaqur dhe nuk kanë qenë të plotësuar me pritshmëritë e tyre që sidoqoftë kanë vendosur në fund janë ndarë, ose i janë bashkangjitur subjekteve të tjera ose kanë themeluar subjekt kështu që kjo është një arsye pse BDI nuk ka përjetuar çarje më të mëdha.

Më të lexuarat