BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit, ja “perlat” që dyshohet se janë gjetur në celularin e sekuestruar në shtëpinë e nënës së deputetes së PL, hetuesit vizita “blic” nëpër institucione të ndryshme, skaner banesave të bashkëpunëtorëve të...

Rëndohen pozitat e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit, ja
x
BREAKING NEWS

Berisha u ka futur bërryla atyre që i shihte si rrezik, disa i largoi jashtë vendit dhe të tjerët i ka ekzekutuar, ja njerëzit që po përdor për të zgjidhur hallet e tij me SPAK, Ilir Meta është hajduti i famshëm i floririt, Fatos Mahmutaj zbardh prapas...

Berisha u ka futur bërryla atyre që i shihte si rrezik, disa i largoi
x
BREAKING NEWS

Britanikët tronditin pushtetarët shqiptarë, mbërrin grup i posaçëm në Tiranë për pastrimin e parave, nënshkruhet pakti mes SPAK dhe NCA, nisin procedurat për të dorëzuar dosjet për llogaritë në Londër

Britanikët tronditin pushtetarët shqiptarë, mbërrin grup i
x
BREAKING NEWS

E bujshme, javës tjetër “zbarkon” në tavolinën e SPAK dosja që ka përgatitur SHBA për Ramën dhe McGonigal me të gjitha provat përvëluese, nga vizitat në Tiranë, takimet dhe bisedat e fshehta me zyrtarët shqiptarë, te dëmi i madh prej miliona dollarësh ...

E bujshme, javës tjetër “zbarkon” në tavolinën e
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta, Monika Kryemadhi, Flamur Noka, Genc Ruli dhe Ridvan Bode janë futur në “listën e zezë” të SHBA, ja çfarë po përgatitin amerikanët

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta,
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e opozitës janë të trembur nga SPAK, Partia Socialiste është ndarë në fraksione, ja plani i Ramës për të ‘bllokuar’ emrin e zëvendësuesit të tij, ju tregoj se çfarë po ndodh brenda selisë rozë...

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e
x
BREAKING NEWS

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë të UDB në Shkodër, infiltrimi i ish-spiunëve në PD e Sali Berishës, bazat ku u stërviten dhe urdhrat e fshehta që merrnin nga qeveria fashiste e Beogradit, studiuesi i ish-komunizmit për artin dhe muzik...

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë
x
BREAKING NEWS

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin përplasjet dhe sherret, besimtarët tentojnë të përzënë myftiun e Tiranës në xhaminë “Dine Hoxha”, në rrezik edhe Bujar Spahiu, zbardhen kërcënimet me jetë për drejtuesin e Komunitetit Mysliman...

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin
x

Rajoni

Në prag zgjedhjesh, kritikët e shtetit serb vihen në shënjestër të përgjimeve të nivelit ushtarak

Në prag zgjedhjesh, kritikët e shtetit serb vihen në

Studiuesit e sigurisë thonë se dy aktivistë pro-demokracisë iu nënshtruan një tentative hakerimi të sponsorizuar nga shteti.

Kritikët e qeverisë nacionaliste të Serbisë, të cilët kanë dokumentuar korrupsionin endemik të vendit, janë shënjestruar nga një përgjim i nivelit ushtarak në fillim të këtij viti, sipas gjetjeve të reja nga studiuesit e sigurisë.

Përpjekja për hakimin e dy aktivistëve serbë pro-demokracisë, të cilët kanë kërkuar të mos përmenden për të ruajtur sigurinë e tyre, përfundimisht nuk ishte e suksesshme sepse iPhone-ët e Apple të të dy individëve ishin përditësuar me softuerin më të fundit iOS, për të cilin studiuesit thanë se mbronte pajisjet nga përpjekjet e jashtme për infiltrim.

Individët u njoftuan fillimisht për tentativën e hakimit nga Apple, e cila u dërgoi të dyve një alarm se mund të ishin shënjestruar nga një aktor i sponsorizuar nga shteti. Paralajmërimi u konfirmua më vonë pas hetimeve nga studiuesit në Access Now, Fondacioni Share në Serbi, Citizen Lab në Shkollën Munk në Universitetin e Torontos dhe Amnesty International.

Gjetjet vijnë vetëm disa muaj pasi studiuesit zbuluan se gazetarët rusë që janë kritikë ndaj Vladimir Putinit dhe që jetojnë në Bashkimin Evropian ishin shënjestruar gjithashtu me këtë nivel përgjuesish. Këshilli i Evropës dhe Parlamenti Evropian kanë kërkuar të avancojnë politika që do të frenonin përdorimin e përgjuesve, por shfaqja e rasteve të reja brenda bllokut tregon një gatishmëri të dukshme nga disa qeveri evropiane për të vazhduar përdorimin e tyre për të shtypur dhe frikësuar kritikët politikë.

Natalia Krapiva, këshilltare juridike teknologjike në Access Now, tha:

“Këto gjetje janë jashtëzakonisht shqetësuese për sundimin e ligjit dhe demokracinë në Serbi. Përdorimi i pakontrolluar i përgjuesve komercial është helm jo vetëm për të drejtat e njeriut, por edhe për sigurinë dhe institucionet demokratike në çdo vend.”

Studiuesit zbuluan se serbët ishin shënjestruar rreth një minutë larg njëri-tjetrit në ose rreth datës 16 gusht 2023. Access Now dhe Citizen Lab zbuluan gjurmë të tentativës së sulmit, i cili kërkonte të përfitonte nga një dobësi e mundshme në aplikacionin HomeKit të iPhone.

Studiuesit thanë se taktika ishte “konsistente” me ato të përdorura më parë nga Grupi NSO i Izraelit, i cili shet një nga armët kibernetike më të sofistikuara në botë, të njohur si Pegasus. Kur Pegasus vendoset me sukses kundër një objektivi, ai në thelb mund të marrë përsipër një telefon celular, duke përfshirë kthimin e telefonit në një pajisje portative dëgjimi. Ai gjithashtu mund të aksesojë informacionin e mbajtur në aplikacione të koduara dhe të shikojë fotografitë dhe mesazhet e një përdoruesi.

Studiuesit në rastin serb nuk mund të konfirmojnë përfundimisht se çfarë lloj përgjuesi është përdorur sepse treguesit e disponueshëm mjeko-ligjorë ishin të kufizuar.

“Ne nuk po ia atribuojmë këto sulme një operatori të caktuar në këtë kohë, por vërejmë se një dekadë e hetimeve të Citizen Lab kanë zbuluar se Serbia është një klient i rregullt për spiunët mercenar dhe teknologji të tjera të mbikëqyrjes komerciale”, tha John Scott-Railton.

Një studiues i vjetër në Citizen Lab NSO tha në një deklaratë për Guardian se raporti i Citizen Lab dhe Açess Noë nuk ishte “përfundimtar”. Kompania ka thënë vazhdimisht se Pegasus u shitet qeverive me qëllim që të përdoret në hetimet e krimeve të rënda dhe terrorizmit dhe se përdorimi i tij “shpëton jetë”.

Ai shtoi: “NSO nuk operon teknologjinë e saj dhe nuk është e fshehtë për inteligjencën e mbledhur”.

Ndërsa studiuesit nuk mund t’i atribuojnë përfundimisht tentativat për sulme në Serbi me një përgjues specifik, sulmet e tentuara ka të ngjarë të ripërtërijnë fokusin në gjetjet e kaluara që përfshijnë mbledhjen dhe mbikëqyrjen e fshehtë të të dhënave nga Agjencia e Informacionit të Sigurisë së Serbisë.

Drejtori më i fundit i BIA-s ishte Aleksander Vulin, i cili u vendos në një listë sanksionesh nga Thesari i SHBA-së në korrik 2023 për mbështetjen e tij ndaj Moskës dhe për përdorimin e “pozicioneve të tij politike për të ndërtuar mbështetje për aktivitetet malinje të Rusisë” dhe për të nxitur paqëndrueshmërinë në Serbi. Vulin dha dorëheqjen nga posti i tij më 3 nëntor.

Një viktimë e supozuar e tentativës së hakimit, e cila u intervistua nga Guardian e përshkroi punën e tyre si të përqendruar në të qenit kritik ndaj “regjimit autokratik” të Serbisë dhe “korrupsionit të përhapur” të vendit, si dhe politikës së jashtme pro-ruse të qeverisë aktuale, e cila nuk ka në linjë me BE-në për çështje të tilla si sanksionet kundër Moskës.

Përpjekja për hakerim, tha personi, ka të ngjarë të ishte një përpjekje për të frikësuar ose diskredituar punën e tyre, “për të gjetur diçka komprometuese kundër meje”.

Të dy individët që u vunë në shënjestër besonin se tentativat për hakmarrje mund të kishin qenë gjithashtu të lidhura me thirrjet për hetime zyrtare mbi trajtimin nga qeveria të një sulmi masiv që la 17 persona – përfshirë fëmijë – të vdekur verën e kaluar.

Demonstratat masive shpërthyen pas të shtënave, me protestuesit që dënuan presidentin populist Aleksandar Vuçiç, i cili u fajësua për krijimin e përçarjeve brenda vendit që disa pretenduan se çuan në të shtënat masive. Qeveria serbe nuk iu përgjigj kërkesave për koment./ The Guardian

Më të lexuarat