BREAKING NEWS

Erë zgjedhjesh të parakohshme, Edi Rama zbret në terren pas vizitës së Blinken, më 16 mars krijohet ekipi ri që do të drejtojë fushatën elektorale

Erë zgjedhjesh të parakohshme, Edi Rama zbret në terren pas
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Shkëlzen Berisha i përfshirë në koncesionin e homodializës, ja kush është krahu i djathtë i Ilir Metës që është shpallur ‘non-grata’ dhe si deputetët e PL janë kapur ‘mat’ duke transportuar para të pista nga Tirana në Angli...

Idajet Beqiri: Shkëlzen Berisha i përfshirë në koncesionin e
x
BREAKING NEWS

Celulari i Kryemadhit i sekuestruar në banesën e nënës së saj prej dy muajsh po zbërthehet nga “SPAK”, futen në “lojë” metodat e FBI, ja provat e pakundërshtueshme që “gozhdojnë” deputeten e PL, Ilir Metën e Petrit Vasilin, detajet nga kontratat dhe ra...

Celulari i Kryemadhit i sekuestruar në banesën e nënës
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta dorëzon Monika Kryemadhin në duart e SPAK dhe sulmon prokurorët specialë, ish-presidenti nuk pranon abuzimet për lobing dhe ja fut bashkëshortes

Ilir Meta dorëzon Monika Kryemadhin në duart e SPAK dhe sulmon
x
BREAKING NEWS

Brukseli i mbyll dyert Shqipërisë për në BE dhe ngre alarmin, ja si korrupsioni po gërryen besimin e publikut tek institucionet, shpopullon vendin e po dëmton bizneset e ndershme, kërkohen arrestime “VIP”

Brukseli i mbyll dyert Shqipërisë për në BE dhe ngre
x
BREAKING NEWS

Londra fundos Sali Berishën, ambasadori britanik në Tiranë Alastair King Smith paralajmëron se nuk ka bashkëpunim me “non-gratën” dhe u bën thirrje politikanëve që të punojnë për qytetarët, ja mesazhi për grupin e Bardhit dhe pse Parlamenti duhet t’i r...

Londra fundos Sali Berishën, ambasadori britanik në Tiranë
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x

Rajoni

Përplasja me Greqinë, reagon sërish kryeministri Sunak dhe ia bën të qartë Athinës: Skulpturat e Partenonit do të qëndrojnë në Muzeun Britanik

Përplasja me Greqinë, reagon sërish kryeministri Sunak dhe ia

Kryeministri britanik, Rishi Sunak edne nuk heq dorë nga qëndrimi i tij për skulpturat e Partenonit që mbeten në Muzeun Britanik. Ai iu referua ligjit të vitit 1963 që ndalon heqjen e objekteve nga koleksioni i institucionit londinez. Sipas The Guardian, në avion për në samitin COP28 në Dubai, Sunak u pyet nga gazetarët që e shoqëronin për këtë çështje dhe theksoi:

“Është e qartë si çështje ligjore që skulpturat nuk mund të kthehen dhe ne kemi qenë të bindur për këtë. Unë mendoj se vetë faqja e internetit të Muzeut Britanik thotë se për të marrë kredinë, marrësi duhet të njohë pronësinë ligjore të vendit huadhënës dhe nuk mendoj se grekët kanë treguar se janë në asnjë mënyrë të gatshëm ta bëjnë këtë. Pikëpamja dhe qëndrimi ynë për këtë është absolutisht i qartë: mermerët janë blerë ligjërisht në atë kohë”, tha Sunak.

Një zëdhënës i Starmer tha se posti i kryeministrit të tij të mundshëm "nuk do të shpenzojë asnjë kohë duke ligjësuar për këtë çështje", por se "nuk do të pengonte" një marrëveshje reciproke të dobishme midis muzeut dhe Athinës.

Starmer tha: “Kryeministri grek erdhi në Londër për ta takuar atë, një koleg anëtar i NATO-s, një aleat ekonomik, një nga partnerët tanë më të rëndësishëm në trajtimin e imigracionit të paligjshëm. Por në vend që ta përdorte atë takim për të diskutuar ato çështje serioze, ai u përpoq ta poshtëronte atë dhe e anuloi në minutën e fundit.”

Skulpturat sollën një përplasje mes kryeministrit grek dhe Sunak ndërsa ky i fundit anuloi pak ditë më parë edhe takimin që ishte parashikuar të mbanin