BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x
BREAKING NEWS

Lulzim Basha zbardh detajet tronditëse nga marrëveshja sekrete e Edi Ramës dhe Sali Berishës, ja pse pjesë e pazarit për marrjen e vulës së PD ishte edhe Belinda Balluku

Lulzim Basha zbardh detajet tronditëse nga marrëveshja sekrete e Edi
x
BREAKING NEWS

Lidhja e Belinda Ballukut dhe pagesat e majme për inceneratorët, si KLSH zbardhi abuzimet e ministres së Infrastrukturës dhe Energjisë, ja detajet nga raporti

Lidhja e Belinda Ballukut dhe pagesat e majme për inceneratorët, si
x
BREAKING NEWS

Një tjetër ministër i Ramës bie në rrjetën e drejtësisë, SPAK nis hetimet për Ogerta Manastirliun për vjedhjen e fondeve të pandemisë, ja çfarë përmban dosja

Një tjetër ministër i Ramës bie në rrjetën e
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha i korruptuar, i lidhur me bandat kriminale dhe me personazhe të skeduar për drogë e pastrim parash, i përfshirë në afera me Fazlliç dhe shfrytëzim pushteti për të pasuruar fëmijët e tij, “non-grata” nuk i hiqet, Londra vulos fatin e kreut ...

Sali Berisha i korruptuar, i lidhur me bandat kriminale dhe me personazhe
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha mbetet “non-grata” në Britaninë e Madhe, mediat e huaja e akuzojnë si të korruptuar dhe i përmendin dosjen që po heton SPAK se ka favorizuar dhëndrin kur ishte kryeministër, reagojnë dhe socialistët

Sali Berisha mbetet “non-grata” në Britaninë e Madhe,
x
BREAKING NEWS

Gjiknuri kthehet në bashkëpunëtor i drejtësisë, ja si u zbërthye para prokurorëve të SPAK dhe denoncoi aferat e Ahmetajt, nga takimet me “bosët” e inceneratorëve, te udhëtimet në Gjermani dhe fjetja në hotel me 5 yje, zbardhen detaje nga dosja...

Gjiknuri kthehet në bashkëpunëtor i drejtësisë, ja si u
x

Shëndeti

A bën të hani vezë nëse keni kolesterol të lartë?

A bën të hani vezë nëse keni kolesterol të lartë?

Prej vitesh, ekspertët kanë theksuar se ngrënia e një veze rekomandohet për të gjithë ata që nuk kanë problem me kolesterolin apo me sëmundjet kardiovaskulare.

Disa mjekë dhe nutricionistë pohojnë se vezët janë të dëmshme për kolesterolin dhe se tri vezë janë sasia maksimale që duhet ngrënë në baza ditore.

Kjo është arsyeja pse shumë njerëz bënë teste të ndryshme, transmeton Telegrafi.

Sipas nutricionstëve, vezët janë plot me kolesterol, mirëpo assesi nuk duhet shmangur. Një vezë e madhe ka rreth 5 g yndyrë të përgjithshme, nga e cila 1.6 g është yndyrë e ngopur.

Është e saktë që vezët kanë kolesterol, por është konstatuar shkencërisht që për rritje të kolesterolit në gjak, para së gjithash, janë yndyrat e ngopura.

Studimet kanë treguar se e bardha e vezës është shumë e shëndetshme dhe ka përmbajtje proteinash dhe vetëm e verdha përmban yndyra të ngopura që ndikojnë në nivelin e kolesterolit. Preferohet heqja dorë nga skuqja e tyre me gjalpë apo vaj.

E ashtuquajtura HDL, e cila në një pjesëmarrje shumë më të lartë gjendet në vezë, ka një rol të rëndësishëm në funksionimin e drejtë të metabolizmit tonë.

Kur kësaj i shtojmë edhe një grusht vlerash të tjera ushqyese të këtij ushqimi, nga të cilat vlera e lartë biologjike e proteinave është një nga më të rëndësishmet dhe, përmbajtja e lartë e vitaminave dhe mineraleve të vlefshme, arrijmë në faktin se veza është pothuajse një ushqim perfekt.

Vezët janë të mirëseardhura në pjatën tonë, na mbajnë të ngopur për një kohë të gjatë dhe janë të pasura me vitamina A, B6, B12, selen. Vezët përmbajnë aminoacide që ndërtojnë dhe rinovojnë qelizat.