BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Shëndeti

A flisni shpesh në gjumë? Zbuloni se përse ndodh dhe kur duhet të shkoni te mjeku

A flisni shpesh në gjumë? Zbuloni se përse ndodh dhe kur duhet

Sipas ekspertëve të gjumit, rreth dy në tre persona flasin kur flenë në një moment. Kjo njihet zyrtarisht si somniloquy, të folurit në gjumë është një lloj parasomnie ose aktiviteti jonormal i gjumit.

“Zakonisht është i padëmshëm, por potencialisht mund të tregojë një çrregullim të rëndësishëm të gjumit ose problem shëndetësor”, shpjegoi shkencëtarja e gjumit Teresa Schnorbach.

Sipas mjekëve, kjo mund të lidhet me ngjarjet e fundit në jetën e vetë personit ose thjesht përmbajtjen e ëndrrave.

“Faktorët e rrezikut për të folur në gjumë përfshijnë stresin, mungesën e gjumit dhe alkoolin, por fjalët e rastësishme rrallëherë janë problematike. Shëndeti mendor mund të ndikojë gjithashtu në të folurit në gjumë, kjo është diçka e zakonshme tek ata me sëmundje themelore të shëndetit mendor”, shtoi Teresa. Gjithashtu, ajo beson se njerëzit që vuajnë nga çrregullimi i stresit post-traumatik (PTSD) janë më të ndjeshëm ndaj të folurit në gjumë.

Kur duhet të kërkoni ndihmë?

Nëse normalisht nuk flisni në gjumë, por papritmas keni filluar, arsyet mund të jenë si më poshtë:

Konsumimi i barnave të caktuara

Të folurit në gjumë zakonisht nuk është diçka shqetësuese, megjithatë, nëse fillon papritmas tek të rriturit ose përfshin ankth, ulërima ose veprime të dhunshme që mund t’ju zgjojnë, atëherë duhet të kërkoni kujdes mjekësor.