BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Shëndeti

Disa nga ushqimet që i konsumojmë çdo ditë janë të dëmshme për metabolizmin tonë

Disa nga ushqimet që i konsumojmë çdo ditë janë

Zakonisht ushqimet që janë më të disponueshme dhe që i konsumojmë shumë shpesh, janë të dëmshme për shëndetin tonë. Ka disa produkte shumë të përpunuara, si ushqimet ose lëngjet, të cilat mund ta ngadalësojnë metabolizmin tonë dhe janë të dëmshme për shëndetin.

Prandaj, duhet t’i shmangni këtë lloj ushqimesh, siç këshillojnë nutricionistet Heather Hanks, Lisa Richards dhe Beth Hawkes. Sipas tyre, duhet të qëndrojmë larg biskotave me sheqer të përpunuar dhe lëngjeve të blera.

Gjenden shpesh në rafte së bashku me ushqimet e shëndetshme në dyqane, kështu që shumëkush i blen kur kanë nevojë për një meze të lehtë. Megjithatë, nutricionistët pohojnë se ato bëjnë më shumë dëm sesa mirë.

“Granolat me sheqer (‘granola bars’) janë ushqimi më i keq për humbje peshe, sepse janë plot me sheqerna të rafinuar. Shumë prodhues pretendojnë se janë të shëndetshëm, sepse përmbajnë tërshërë. Derisa tërshëra është me të vërtetë një burim i mirë fibrash, problemi janë përbërësit e shtuar që i bëjnë ato jo të shëndetshme. Ushqimet e përpunuara janë bërë nga karbohidrate të rafinuara që krijojnë inflamacion dhe shkatërrojnë shëndetin e zorrëve”, ka shpjeguar nutricionistja Heather Hanks për She Finds.

Opsionet e lëngjeve të shëndetshme, si lëngjet e pemëve janë gjithashtu plot me sheqer të fshehur. Nëse konsumoni lëngje frutash çdo ditë, mund të shkaktojë probleme të tilla, si fryrje, inflamacion, metabolizëm të ngadaltë dhe shtim në peshë.

“Në një lëng portokalli prej 350 mililitrash, ka rreth 31 gramë sheqer, që është 22 gramë më shumë se në të njëjtën sasi Coca-Cola”, pohon nutricionistja Beth Hawkes.

Gjithashtu, thuhet se lëngjet e frutave të blera nuk kanë ndonjë vlerë ushqyese.