BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit, ja “perlat” që dyshohet se janë gjetur në celularin e sekuestruar në shtëpinë e nënës së deputetes së PL, hetuesit vizita “blic” nëpër institucione të ndryshme, skaner banesave të bashkëpunëtorëve të...

Rëndohen pozitat e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit, ja
x
BREAKING NEWS

Berisha u ka futur bërryla atyre që i shihte si rrezik, disa i largoi jashtë vendit dhe të tjerët i ka ekzekutuar, ja njerëzit që po përdor për të zgjidhur hallet e tij me SPAK, Ilir Meta është hajduti i famshëm i floririt, Fatos Mahmutaj zbardh prapas...

Berisha u ka futur bërryla atyre që i shihte si rrezik, disa i largoi
x
BREAKING NEWS

Britanikët tronditin pushtetarët shqiptarë, mbërrin grup i posaçëm në Tiranë për pastrimin e parave, nënshkruhet pakti mes SPAK dhe NCA, nisin procedurat për të dorëzuar dosjet për llogaritë në Londër

Britanikët tronditin pushtetarët shqiptarë, mbërrin grup i
x
BREAKING NEWS

E bujshme, javës tjetër “zbarkon” në tavolinën e SPAK dosja që ka përgatitur SHBA për Ramën dhe McGonigal me të gjitha provat përvëluese, nga vizitat në Tiranë, takimet dhe bisedat e fshehta me zyrtarët shqiptarë, te dëmi i madh prej miliona dollarësh ...

E bujshme, javës tjetër “zbarkon” në tavolinën e
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta, Monika Kryemadhi, Flamur Noka, Genc Ruli dhe Ridvan Bode janë futur në “listën e zezë” të SHBA, ja çfarë po përgatitin amerikanët

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta,
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e opozitës janë të trembur nga SPAK, Partia Socialiste është ndarë në fraksione, ja plani i Ramës për të ‘bllokuar’ emrin e zëvendësuesit të tij, ju tregoj se çfarë po ndodh brenda selisë rozë...

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e
x
BREAKING NEWS

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë të UDB në Shkodër, infiltrimi i ish-spiunëve në PD e Sali Berishës, bazat ku u stërviten dhe urdhrat e fshehta që merrnin nga qeveria fashiste e Beogradit, studiuesi i ish-komunizmit për artin dhe muzik...

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë
x
BREAKING NEWS

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin përplasjet dhe sherret, besimtarët tentojnë të përzënë myftiun e Tiranës në xhaminë “Dine Hoxha”, në rrezik edhe Bujar Spahiu, zbardhen kërcënimet me jetë për drejtuesin e Komunitetit Mysliman...

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin
x

Shëndeti

Doktori i njohur zbulon arsyen: Përse shkoni shpesh në tualet gjatë natës

Doktori i njohur zbulon arsyen: Përse shkoni shpesh në tualet

Nuk e dija! E pyeta mjekun tim përse njerëzit shkojnë shpesh në banjë gjatë natës.

Mjeku më tha se graviteti i zemrës mban ujë në pjesën e poshtme të trupit dhe kur ai është drejtë me këmbët bymehet. Kur shtriheni në shtrat, organet më të ulët (këmbët, etj) janë deri në veshka dhe kjo bën që veshkat të nxjerrin ujë për shkak se e ka më të lehtë.

E dija se ujë duhet minimalisht për të ndihmuar në largimin e toksinave nga trupi.

Ajo që nuk dija është se uji i pijshëm në një moment të caktuar e maksimizon efektivitetin e tij në trup dhe koha e duhur për ta pirë është:

– 2 gota ujë pas zgjimit; ndihmon aktivizimin e organeve të brendshme.

– 1 gotë ujë 30 minuta para një vakti ndihmon tretjen.

– 1 gotë uji para se të bësh dush, ndihmon për të ulur tensionin e gjakut.

– 1 gotë uji para se të shkoni në shtrat, shmang goditjet ose sulmin në zemër.

Unë mund të shtoj edhe këtë: mjeku tha se uji para se të flini do të ndihmojë në parandalimin e dhimbjeve të këmbëve gjatë natës. Muskujt e këmbëve janë në kërkim të hidratimit dhe prej aty ngërçet zgjohen.

Dr. Virend Somers është kardiolog dhe thotë: “Shumica e sulmeve të zemrës ndodhin gjatë ditës, zakonisht deri në 6 sulme në gjysmë dite. Vuajtja natën, kur zemra duhet pushojë më shumë, do të thotë se ka ndodhur diçka e çuditshme”.

Somers dhe kolegët e tij kanë punuar për një dekadë për të treguar se apnea e gjumit dhe gërhitja janë fajtorët. Nëse merrni aspirinë një herë në ditë, merreni atë natën.

ARSYEJA: Aspirina ka një “gjysmë-jete” në 24 orë, kështu që nëse shumica e sulmeve në zemër ndodh në orët e hershme të mëngjesit, aspirina përqendron sistemin e qarkullimit të gja. kut.

Diçka që duhet të dimë për të ndihmuar veten: Bayer është duke bërë aspirinën kristal e cila shkrihet menjëherë në gjuhë. Kjo vepron shumë më shpejt se tabletat.

PSE TË MBANI ASPIRINË PRANË SHTRATIT?

Nëse kjo ndodh, menjëherë shtyp dy aspirina në gojë dhe shkriji me pak ujë.

Shenja të tjera të sulmit në zemër, përveç dhimbjes së gjoksit dhe krahut të majtë.

Duhet të merret parasysh edhe dhimbja intensive në nofullën dhe/ose qafën e djathtë, si dhe shumë djersitje; megjithatë, këto shenja mund të mos ndodhin shpesh.

Ndoshta nuk ka dhimbje në gjoks gjatë një sulmi në zemër.

Shumica e njerëzve (rreth 60%) që kanë kaluar një atak në zemër gjatë gjumit nuk u zgjuan. Megjithatë, nëse ndodh me dhimbje gjoksi, kjo mund ta zgjojë nga gjumi i thellë. Dhe mund të njoftoni një fqinj apo një të afërm.

Uluni në një karrige ose në një divan pranë derës, prisni që ai të vijë… mos u shtri.