BREAKING NEWS

SPAK arreston dy zyrtarë brenda Drejtorisë së Burgjeve

SPAK arreston dy zyrtarë brenda Drejtorisë së Burgjeve
x
BREAKING NEWS

Nga ndërtimi i pallatit pa leje në qendër të Durrësit te tenderi me vlerë 22 mln lekë, Klodiana Lala zbardh dosjen e plotë që ‘fundosi’ ish-kryebashkiakun Vangjush Dakon

Nga ndërtimi i pallatit pa leje në qendër të Durrësit
x
BREAKING NEWS

Mbledhja e Kryesisë/ Zbardhen emrat e deputetëve dhe anëtarëve që votuan pro dhe kundër hapjes së garës për kreun e PD

Mbledhja e Kryesisë/ Zbardhen emrat e deputetëve dhe
x
BREAKING NEWS

Taulant Balla u paraqit sot në SPAK, zbulohet arsyeja

Taulant Balla u paraqit sot në SPAK, zbulohet arsyeja
x
BREAKING NEWS

Bashkë me Vangjush Dakon, zbardhen 10 emrat e zyrtarëve që u arrestuan dje nga SPAK

Bashkë me Vangjush Dakon, zbardhen 10 emrat e zyrtarëve që u
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? Taulant Balla pritet të ‘zbarkojë’ sot në SPAK

Çfarë ndodhi? Taulant Balla pritet të
x
BREAKING NEWS

Arrestimi i Vangjush Dakos nga SPAK, Andi Bushati 'zbërthen' reagimin e Ramës: Loja e fjalëve që bëri kryeministri...

Arrestimi i Vangjush Dakos nga SPAK, Andi Bushati 'zbërthen'
x
BREAKING NEWS

Arrestimi i Dakos/ Baton Haxhiu zbardh skenarin dhe del me paralajmërimin e fortë: Ja çfarë do të ndodhë me politikanët që kanë dosje penale në SPAK

Arrestimi i Dakos/ Baton Haxhiu zbardh skenarin dhe del me paralajmërimin e
x

Shëndeti

E dinit këtë sekret? Studimi më i ri zbulon të dhënat e fundit: Bletët mund japin informacion për shëndetin e banorëve të qytetit

E dinit këtë sekret? Studimi më i ri zbulon të dhënat e

Bletët mund të japin informacion në lidhje me peizazhin mikrobik të qyteteve ku ato kërkojnë ushqim, dhe kështu të dhëna për shëndetin e kosheres dhe shëndetin e njeriut, sipas hulumtimit të botuar në revistën Environmental Microbiome.

Studiuesit, të udhëhequr nga Elizabeth Henoff e Universitetit të Nju Jorkut, studiuan potencialin e bletëve për të ndihmuar në mbledhjen e mostrave të mikroorganizmave në qytete ndërsa ato kërkojnë ushqim çdo ditë në mjediset urbane përreth koshereve e tyre.

Ata studiuan tre koshere në Nju Jork dhe gjetën një shumëllojshmëri informacionesh gjenetike, duke përfshirë bakteret mjedisore dhe patogjenët.

Mostrat e mëvonshme të mbetjeve të koshereve në Sidnei, Melburn, Venecia dhe Tokio sugjeruan se çdo vend ka një nënshkrim unik gjenetik. Gjithashtu, gjetjet treguan se analiza e fragmenteve të qelizave mund të sigurojë informacion për të vlerësuar shëndetin e tyre.

Çdo qytet shfaq një profil unik metagjenomik siç shihet nga bletët. Këto profile japin informacione të rëndësishme për shëndetin e koshereve, siç janë simbionet e njohura të bletëve dhe patogjenët. Për më tepër, tregohet se kjo metodë mund të përdoret për mbikëqyrjen e patogjenit njerëzor.

Studiuesit vërejnë, megjithatë, se aktualisht gjetjet janë shumë paraprake për të sugjeruar se kjo është një metodë efektive për monitorimin e sëmundjeve njerëzore.