BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Shëndeti

E dinit këtë sekret? Studimi më i ri zbulon të dhënat e fundit: Bletët mund japin informacion për shëndetin e banorëve të qytetit

E dinit këtë sekret? Studimi më i ri zbulon të dhënat e

Bletët mund të japin informacion në lidhje me peizazhin mikrobik të qyteteve ku ato kërkojnë ushqim, dhe kështu të dhëna për shëndetin e kosheres dhe shëndetin e njeriut, sipas hulumtimit të botuar në revistën Environmental Microbiome.

Studiuesit, të udhëhequr nga Elizabeth Henoff e Universitetit të Nju Jorkut, studiuan potencialin e bletëve për të ndihmuar në mbledhjen e mostrave të mikroorganizmave në qytete ndërsa ato kërkojnë ushqim çdo ditë në mjediset urbane përreth koshereve e tyre.

Ata studiuan tre koshere në Nju Jork dhe gjetën një shumëllojshmëri informacionesh gjenetike, duke përfshirë bakteret mjedisore dhe patogjenët.

Mostrat e mëvonshme të mbetjeve të koshereve në Sidnei, Melburn, Venecia dhe Tokio sugjeruan se çdo vend ka një nënshkrim unik gjenetik. Gjithashtu, gjetjet treguan se analiza e fragmenteve të qelizave mund të sigurojë informacion për të vlerësuar shëndetin e tyre.

Çdo qytet shfaq një profil unik metagjenomik siç shihet nga bletët. Këto profile japin informacione të rëndësishme për shëndetin e koshereve, siç janë simbionet e njohura të bletëve dhe patogjenët. Për më tepër, tregohet se kjo metodë mund të përdoret për mbikëqyrjen e patogjenit njerëzor.

Studiuesit vërejnë, megjithatë, se aktualisht gjetjet janë shumë paraprake për të sugjeruar se kjo është një metodë efektive për monitorimin e sëmundjeve njerëzore.