BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Shëndeti

E keni ditur! Këto dy pije janë shkaku i pagjumësisë

E keni ditur! Këto dy pije janë shkaku i pagjumësisë

Gjumi i pamjaftueshëm po bëhet një problem shëndetësor global, me afërsisht një e treta e popullsisë së botës që përjeton simptoma të pagjumësisë.

Rreth 70 milionë amerikanë vuajnë nga një çrregullim gjumi. Ata që luftojnë me lodhjen e ditës për shkak të gjumit të dobët shpesh kërkojnë pije me kafeinë për të qëndruar zgjuar, ndërsa të tjerët konsumojnë alkool gjatë natës për t’i ndihmuar të bien në gjumë.

Një studim i fundit i botuar në revistën Plos One shikoi efektet e kombinuara të kafeinës dhe alkoolit në gjumin e përgjithshëm, duke zbuluar një shkëputje të mundshme midis cilësisë së gjumit të perceptuar dhe atij aktual.

Studiuesit në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit të Uashingtonit zbuluan se njerëzit që konsumonin kafeinë gjatë ditës dhe alkool gjatë natës nuk pësuan rënie të cilësisë së gjumit, ndryshe nga efektet individuale të substancave.

Frank Song, një studiues në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit të Uashingtonit dhe autori kryesor i studimit, thekson se pavarësisht hulumtimeve të mëparshme që kanë theksuar veçmas efektet e dëmshme të kafeinës dhe alkoolit në gjumë, asnjë hulumtim nuk ka hetuar efektin e tyre të kombinuar në jetën e përditshme.

Hulumtimet e mëparshme kanë lidhur konsumin e shtuar të alkoolit me cilësinë e dobët të gjumit dhe kohëzgjatjen më të shkurtër të gjumit, ndërsa kafeina është treguar se vonon fillimin e gjumit REM dhe zvogëlon cilësinë e përgjithshme të gjumit me përdorim të vazhdueshëm.

Zvogëlimi i kohëzgjatjes së gjumit

Studimi u fokusua në 17 meshkuj, tregtarë financiarë me kohë të plotë, një grup i njohur për konsumimin e rregullt të kafeinës dhe alkoolit. Duke analizuar përdorimin individual të substancave, studiuesit zbuluan se çdo filxhan kafeinë e konsumuar një ditë më parë çoi në një reduktim mesatar prej 10 minutash në kohëzgjatjen e gjumit.

Pjesëmarrësit që kishin konsumuar alkool një ditë më parë raportuan një rënie prej 3 për qind në cilësinë e gjumit mesatarisht për çdo pije.

Kur shqyrtonin efektet e kombinuara të kafeinës dhe alkoolit në cilësinë e perceptuar të gjumit, studiuesit zbuluan se efektet qetësuese të konsumit të alkoolit në mbrëmje zbutën disa nga ndikimet negative të konsumit të kafeinës gjatë ditës. Megjithatë, përdorimi i zakonshëm i një substance për të luftuar efektet e një tjetre sugjeron një model vetë-mjekimi, duke maskuar potencialisht një rënie në cilësinë e gjumit.

Dr. John Saito, mjek pulmonolog, thotë se alkooli si qetësues dëmton rikuperimin e gjumit, ndërsa kafeina si stimulues redukton kohëzgjatjen e gjumit duke bllokuar perceptimin e përgjumjes.

Dr Monique May thotë se gjetjet e hulumtimit mund të shërbejnë si një paralajmërim për pacientët në lidhje me rreziqet e vetë-mjekimi, me mundësinë që individët mund të kenë nevojë për sasi gjithnjë në rritje të substancës, duke i vënë ata në rrezik të varësisë ndaj alkoolit. Ajo thekson rëndësinë e njohjes së ndikimit negativ të alkoolit në cilësinë e gjumit dhe kafeinës në sasinë e gjumit.