BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Shëndeti

E keni ditur? Nëse doni të vononi sa më shumë plakjen, konsumoni rregullisht këto 5 ushqime

E keni ditur? Nëse doni të vononi sa më shumë plakjen,

Të ngrënit në mënyrë të ekuilibruar është strategjia për të qëndruar të rinj për aq kohë sa të jetë e mundur. Disa ushqime janë gjithashtu një agjent natyral i shkëlqyer kundër plakjes më shumë se të tjerët.

Të futura në një dietë të larmishme, të shëndetshme dhe të ekuilibruar mirë, falë pasurisë së lëndëve ushqyese specifike, ato janë në gjendje të kundërveprojnë faktorët kryesorë që mund të nxisin degjenerimin e parakohshëm të indeve dhe të lehtësojnë plakjen e parakohshme me shfaqjen e rrudhave dhe shenjave të tjera të plakjes.

Boronica

Boronicat janë të pasura me antocianina, pigmente përgjegjëse për ngjyrën e tyre. Ofrojnë komponime të tjera me një veprim antioksidant të aftë për të luftuar radikalet e lira dhe për të mbrojtur kundër rrudhave dhe plakjes së parakohshme.

Kivi

Kivi është ndër frutat më të pasur me vitaminë C, thelbësore për prodhimin e kolagjenit, një proteinë nga e cila përbëhet lëkura. Ato gjithashtu ofrojnë sasi të larta uji që ju ndihmon të jeni të hidratuar mirë.

Arra

Arrat mburren me një përmbajtje të shkëlqyer lipidesh që mbrojnë lëkurën nga agresionet e jashtme. Përmbajtja e tyre e bakrit është gjithashtu e shkëlqyer, një mineral që stimulon prodhimin e elastinës, një proteinë që e mban lëkurën të fortë.

Karotat

Karotat janë veçanërisht bujare në karotenoidet, duke përfshirë beta-karotenin, pararendësin e vitaminës A, përgjegjëse për ngjyrën portokalli të kësaj perime, e cila përshpejton rinovimin e qelizave, duke ruajtur nivelin optimal të hidratimit dhe duke mbrojtur lëkurën nga dëmtimet e diellit që favorizon plakjen e parakohshme.

Peshk blu

Peshqit blu duke përfshirë sardelet janë një burim i yndyrave të çmuara Omega 3, të cilat kanë një veprim të shkëlqyer anti-inflamator. Ato gjithashtu ofrojnë selen, i cili ka një veprim të mirë antioksidues.