BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Shëndeti

Ekspertët ngrenë alarmin, kujdes kur hani ushqime me ngjyrues, ja nga se rrezikoheni

Ekspertët ngrenë alarmin, kujdes kur hani ushqime me ngjyrues, ja nga

A ka njeri që mund t’i rezistojë ëmbëlsirave, veçanërisht kur ato duken shumë bukur?

I rezistoni ushqimeve të tilla si reçelrat, pijet joalkoolike, ëmbëlsirat dhe patatet e skuqura?

Por a janë të sigurta për shëndetin tonë? Sipas hulumtimit të PAKOE (2018) mbi shumë aditivë kimikë, ngjyrat konsiderohen ndër aditivët më të rrezikshëm të ushqimit. Ato janë në thelb “ngjyra ushqimore” dhe përdoren për t’i dhënë ngjyrë çdo ushqimi. Ushqimi për foshnjat dhe fëmijët e vegjël është i ndaluar të shtojë agjentë ngjyrosës. Përdoren kryesisht në pije joalkoolike, reçelra, akullore, patate të skuqura karkalecash, pelte dhe karamele, ëmbëlsira, granita, karamele, , ëmbëlsira, çamçakëz e të tjera, me qëllim rritjen e vlerës së tyre të blerjes.

Konsumimi afatgjatë i ngjyrës ushqimore Allura Red mund të jetë një shkaktar potencial për sëmundjet inflamatore të zorrëve (IBDs), sëmundjen e Crohn dhe kolitin ulceroz, sipas një studimi të ri. Hulumtimi mbi efektet e pigmentit bimor u krye nga studiuesit e Universitetit McMaster Ëaliul Khan, me eksperimente me kafshë. Po bëhet gjithnjë e më e qartë se disa nga substancat ngjyruese të përdorura gjerësisht shkaktojnë dëme serioze në trupin e njeriut dhe fajësohen për çrregullime të tilla si alergjitë, çrregullimet neurologjike dhe të zorrëve, kanceri, sëmundjet e zemrës dhe artriti.

Ngjyra e verdhë E mund të shkaktojë astmë, migrenë, reaksione alergjike, ankth dhe shikim të paqartë. Prandaj, duke marrë një pasqyrë më të detajuar të rreziqeve të ngjyrave artificiale në dietën tonë, duhet të rrisim ndërgjegjësimin dhe të kufizojmë konsumimin e ushqimeve të përpunuara në dietën tonë.

Ngjyrat E që shkaktojnë probleme tek personat që vuajnë nga insuficienca renale janë: E173, ndërsa E117 shkakton probleme te personat që vuajnë nga alergjitë kronike. Ngjyrat E potencialisht të rrezikshme për fëmijët janë E102, E104, E107, E110, E112, E122, E123, E124, E127, E128, E131, E132, E150, E151, E154, E155, E160.

Konsumatorët duhet të jenë të kujdesshëm dhe skeptik ndaj produkteve që përmbajnë ngjyra dhe të jenë veçanërisht të kujdesshëm me produktet që konsumojnë fëmijët e vegjël, sepse trupi i fëmijëve është shumë më i prekshëm, kur ekspozohen ndaj kimikateve të rrezikshme.

Disa këshilla:

Jepuni fëmijëve më shumë drithëra dhe shmangni ose kufizoni konsumin e ushqimeve të përpunuara në dietën e tyre.

Shmangni ose kufizoni ushqimet, ngjyra e të cilave ju duket shumë e ndritshme dhe intensive.

Kur blini fruta, perime ose peshk, përpunoni produktin fillimisht përpara se ta blini dhe kërkoni shenja se ushqimi është pasuruar me substanca të ndryshme artificiale. Shumë shitës me pakicë shtojnë ngjyra artificiale për ta bërë ushqimin të duket më i freskët dhe më i shijshëm, ndaj kini pak dyshime për frutat dhe perimet që kanë një ngjyrë të theksuar.

Si përfundim, shmangni blerjen e ushqimeve të përpunuara me ngjyra artificiale dhe kini parasysh që kur përdoren ngjyra të tilla, ato zakonisht i kalojnë sasitë e lejuara, ndërkohë që studimet në mbarë botën kanë treguar se shumë shpesh ngjyruesit e ushqimeve të përdorura nuk miratohen.