BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Shëndeti

Ekspertët tregojnë se kjo pije parandalon sulmin në zemër

Ekspertët tregojnë se kjo pije parandalon sulmin në zemër

Shijimi i birrës në baza ditore si mbrojte kundër sulmit në zemër, goditjes në tru dhe sëmundjeve të tjera kardiake mund të tingëllojë si një kundërshtim masiv, por është e vërtetë: Pirja e një pije të ftohtë mund ta mbajë zemrën tonë të fortë.

Sigurisht, si shumica e gjërave në jetë, gjithçka ka të bëjë me moderimin.

Sipas disa studimeve të ndryshme gjatë viteve, pirja e vetëm një birre në ditë mund të na sigurojë antioksidantë të fuqishëm që ulin kolesterolin LDL (të keq), rrisin kolesterolin HDL (të mirë) dhe parandalojnë grumbullimin e yndyrës në arteriet tona.

Hulumtimet kanë gjetur gjithashtu se polifenolet në birrë (dhe verë) mund të zvogëlojnë rrezikun e kancerit dhe të zvogëlojnë inflamacionin kronik.

Kohët e fundit, një studim i publikuar në BMC Medicine Journal zbuloi se pacientët të cilët kanë përjetuar tashmë një sulm kardiak ishin në gjendje për të shkurtuar në mënyrë drastike mundësinë e një sulmi të dytë në zemër, duke pirë sasi të ulët apo të moderuar alkoolit çdo javë.

Autorët e studimit pohuan se ata që konsumonin vetëm gjysmë gote birrë çdo ditë zvogëlonin rrezikun e përsëritjes së sulmeve kardiake me 50 për qind. Asnjë nga kjo nuk do të thotë që ju duhet të pini pak birrë çdo ditë për të mbrojtur zemrën tuaj, veçanërisht nëse nuk preferoni alkoolin.

Shoqata Amerikane e Zemrës paralajmëron gjithashtu që të mos kaloni në zakonin për të pirë më shumë se një ose dy pije në baza ditore. Pirja mund të ketë efekt të kundërt, duke shkaktuar rritje të presionit të gjakut, dobësim të muskujve të zemrës, rrahje të parregullta të zemrës, dridhje atriale dhe trigliceride të larta.