BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Shëndeti

Gripi dhe i ftohti nuk ngjiten nga e puthura, ja gjithçka që duhet të dini

Gripi dhe i ftohti nuk ngjiten nga e puthura, ja gjithçka që duhet

Idea e puthjes së dikujt të prekur nga gripi mund të duket e sikletshme sidomos për shkak të frikës se mund të kapësh ndonjë virozë që do të të lëjë në shtrat për ditë të tëra.

Por a mund të ndikojë vërtetë puthja në transmetimin e virozave apo të ftohura nëse një prej personave është i prekur prej tyre?

A Mund Të Sëmuresh Me Një Puthje?

Ekspertët thonë se njerëzit nuk mund të sëmuren vetëm me një puthje sepse viruset shpërndahen nëpërmjet sekrecioneve.

Studimet, të cilave u referohet AgroWeb.org tregojnë se njerëzit nuk e kanë problem të shtrëngojnë dorën e dikujt të sëmurë, por pikërisht, një gjest i tillë ka tendencën t’ju sëmurë më shumë dhe më shpejt se sa puthja.

Gishtat ndoten më shumë dhe kalojnë virusin nga hunda tek sytë dhe anasjelltas.

Studimet tregojnë se të paktën në 70% të rasteve tek gratë e kanë shumë problem të puthin në buzë dikë që është ftohur.

22% e grave as nuk u shkon ndër mend të ndajnë shtratin me një partner të prekur nga e ftohura apo gripi.

46% prej tyre nuk do të puthnin kurrë në buzë partnerin nëse ai do të ishte prekur nga gripi.

Si Shpërndahen Viruset?

Ekspertët, të cilëve u referohet AgroWeb.org sqarojnë se viruset përgjegjëse për gripin dhe të ftohurën shpërndahen nëpërmjet sekrecioneve që burojnë nga rrugët e frymëmarrjes.

Ndaj nëse partneri juaj nuk ka kollë dhe sekrecione, mund ta puthni pa frikë.

Por nga ana tjetër, duhet të tregoni kujdes me prekjen.

Gjasat që të sëmuresh nga dikush që ka vënë dorën mbi gojë kur është kollitur apo ka tështirë dhe më pas ka kapur dorën tënde, janë shumë herë më të larta.

Po aq të larta janë gjasat të sëmurësh nëse prek dorezat e dyerve, butonat e ashensorëve e gjithçka tjetër të prekur nga dikush i sëmurë.

Shpërndarja e infeksioneve këkron një kontakt të afërt dhe të gjatë me të tjerët.

Ajo mund të përshpejtohet nëse njeriu tështin ose kollitet në fytyrën e tjetrit, ose nëse e prek atë me dorë.

Mungesa e informacionit të saktë mund të rrisë ose ulë gjasat e sëmundjeve të transmetueshme, ndërsa puthja jo.