BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x
BREAKING NEWS

SHBA dhe SPAK mesazh kërcënues politikës shqiptare për “ditët e zeza” që po trokasin, Altin Dumani dhe prokurorët i tregojnë zyrtarit të lartë të DASH dosjet e korrupsionit që kanë mbushur zyrat e Prokurorisë së Posaçme, amerikanët duan “kokat” e të pa...

SHBA dhe SPAK mesazh kërcënues politikës shqiptare për
x
BREAKING NEWS

Skandalet e Belinda Ballukut nuk kanë fund, KLSH zbulon dëmin financiar që u bëri xhepave të shqiptarëve, si u përjashtuan nga tenderi 5 kompani, dyshimet për garë të manipuluar

Skandalet e Belinda Ballukut nuk kanë fund, KLSH zbulon dëmin
x
BREAKING NEWS

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Diti që drejtoi operacionin nxjerr për herë të parë detajet “bombastike”, nga politikani që doli kundër, sekuestrimi i 71 ton kanabis sativa, te reagimi i Ramës, ...

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i
x
BREAKING NEWS

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive të fshehura të Ilir Metës, nga ditëlindja 500 mijë euro në Lalëz, 51 asetet që ka në Londër, 289 mijë euro operacione, mbi 100 mijë euro shpenzim vetëm për njërin fëmijë, deri te vrasjet ku është implikua...

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive
x
BREAKING NEWS

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në Shqipëri, DASH listë me “non-grata”, a do sanksionohen oligarkët që financojnë Sali Berishën si rasti i Dodik në Bosnje?

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në
x

Shëndeti

I keni ditur? Njihuni me 8 ushqimet e konservuara që ndihmojnë në humbjen e peshës

I keni ditur? Njihuni me 8 ushqimet e konservuara që ndihmojnë në

Kur bëhet fjalë për të humbur peshë, zgjedhjet e duhura ushqimore janë thelbësore. Ushqimet e konservuara mund të jenë një opsion i shkëlqyer për ata që kërkojnë të qëndrojnë të ushqyer mirë ndërsa ndjekin një regjim të shëndetshëm, por jo të gjitha. Mënyra se i zgjidhni këto konserva ka rëndësi për peshën tuaj.  Në këtë artikull do të gjeni 8 ushqimet më të mira të konservuara që mund t’ju ndihmojnë të humbisni peshë, të bazuara në rekomandimet e ekspertëve.

Peshku ton është një burim i pasur i proteinave dhe acideve yndyrore omega-3, të cilat ndihmojnë në ndërtimin e muskujve dhe përmirësimin e funksionit të zemrës. Zgjedhja e tonit të konservuar në ujë, dhe jo në vaj, zvogëlon marrjen e yndyrës dhe kalorive.

Fasulet e zeza janë plot me fibra dhe proteina, duke ju mbajtur të ngopur më gjatë dhe duke ndihmuar në kontrollin e urisë. Ato janë gjithashtu një burim i mirë i hekurit dhe magnezit, të cilat janë të rëndësishme për funksionin e duhur të trupit.

Qiqrat janë të pasura me proteina dhe fibra, duke ndihmuar në stabilizimin e nivelit të sheqerit në gjak dhe përmirësimin e shëndetit të tretjes. Ato janë gjithashtu të mbushura me vitamina dhe minerale të rëndësishme.

Salmoni i konservuar është një burim i shkëlqyer i proteinave dhe acideve yndyrore omega-3, të cilat mbështesin shëndetin e zemrës dhe të trurit. Ai gjithashtu përmban vitaminë D dhe kalcium, të cilat janë të rëndësishme për shëndetin e kockave.

Fasulet e bardha janë të mbushura me fibra dhe proteina, duke ndihmuar në mbajtjen e ndjenjës së ngopjes dhe në kontrollin e peshës. Ato janë gjithashtu një burim i mirë i vitaminave dhe mineraleve të ndryshme.

Domatet e konservuara janë të pasura me likopen, një antioksidant që ndihmon në mbrojtjen kundër sëmundjeve të zemrës dhe disa llojeve të kancerit. Ato gjithashtu shtojnë shije dhe vlera ushqyese në shumë receta të shëndetshme.

Sardelet janë një burim i pasur i proteinave dhe omega-3, dhe gjithashtu përmbajnë kalcium dhe vitaminë D. Ato janë të shkëlqyera për shëndetin e zemrës dhe ndihmojnë në ndërtimin e muskujve.

Thjerëzat janë të mbushura me proteina dhe fibra, duke ndihmuar në stabilizimin e nivelit të sheqerit në gjak dhe përmirësimin e tretjes. Ato janë gjithashtu një burim i mirë i hekurit dhe folateve, të cilat janë të rëndësishme për funksionin e qelizave të kuqe të gjakut.

Zgjedhja e ushqimeve të konservuara të shëndetshme mund të jetë një mënyrë e lehtë dhe e lirë për të fuqizuar qëllimet tuaja për humbje peshe. Sigurohuni që të lexoni etiketat dhe të zgjidhni opsionet me përmbajtje të ulët natriumi dhe pa sheqer të shtuar. Kombinimi i këtyre ushqimeve në dietën tuaj mund t’ju ndihmojë të arrini një mënyrë jetese më të shëndetshme dhe të balancuar.