BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Shëndeti

Jo çdo ushqim mund të futet në frigorifer, asyet i zbulon eksperti

Jo çdo ushqim mund të futet në frigorifer, asyet i zbulon

Abdyl Sinani, teknolog i ushqimit ditën e sotme ka qenë i ftuar në emisionin “Në shtëpinë tonë”, ku ka folur rreth ushqimeve dhe mënyrën se si duhet t’i ruajmë ato në frigorifer.

Eksperti tregon se cilat ushqime duhen futur në frigorifer, që të mos prishen.

“Produktet si domatja, patatja, qepa, bananja dhe avokado duhen ruajtur gjithmonë në temperaturën e ambientit pra nuk duhet të futen në frigorifer. Buka ka dy veti në momentin që blihet nuk duhet te futet direkt në frigorifer, pasi humbet vlerat ushqyese, në qoftë se do ta ruash për një kohë të gjatë duhet ta futësh në frigorifer vetëm pas 24 orësh”, tha Sinani.

Por ai shton se shqimet e sapo gatuara asnjëherë nuk duhet të futen në frigorifer sepse humbasin shijen dhe vlerat ushqyese. “Në fillim duhet t’i paraftohim në temperaturën e ambientit”, sugjeron ai.

I pyetur nëse produktet duhet t’i fusim në frigorifer të lara apo të palara eksperti tha: “Perimet duhet të futen ashtu siç janë nuk duhet t’i lajmë për t’i futur në frigorifer pasi po t’i fusim të lara rrinë në lagështirën e tyre. Pjepri për shembull duhet ta fusim në frigorifer ashtu siç është pa e larë.”

Për sa i përket mishit dhe datës së skadencës së tyre, sipas tij mishi që vjen nga importi duhet të futet -18 gradë në frigorifer, pasi në qoftë se është ruajtur 14-15 gradë ai ka humbur vlerat ushqyese.

“Para se të theren kafshët duhet të pushojnë 24 orë sepse duhet të ruajnë energjinë e tyre. Pasi ‘ti therim detyrimisht duhet t’i lejmë në temperaturën 4 gradë”, shtoi Sinani.