BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Shëndeti

Këtë erëz popullore që njihet si 'pluhuri magjik', personat e sëmurë nuk duhet ta përdorin, ja problemet e rënda që sjell

Këtë erëz popullore që njihet si 'pluhuri magjik',

Suplementet dhe erëzat me veti shëruese janë bërë pjesë e përditshmërisë, por është e nevojshme të ndiqen udhëzimet për dozën e duhur si dhe efektin negativ në sëmundje të caktuara.

Një nga më të njohurat në listën e “pluhurave magjikë” është kurkuma (turmeriku).

Shafrani i Indisë ka aftësinë të rrisë aktivitetin e fshikëzës së tëmthit në mënyrë që të nxjerrë gurët në kanalet biliare, gjë që mund të jetë e rrezikshme.

Rekomandohet vetëm për ata që nuk kanë gurë në tëmth, sepse atëherë mund të parandalojë formimin e tyre. Për ata që kanë gurë në tëmth nuk rekomandohet.

Po ashtu, gratë shtatzëna duhet te konsultohen me mjekun para përdorimit.

Studiuesit thonë se është e rëndësishme të raportohen efektet anësore kur merren preparate natyrale, si ai i përshkruar në revistën amerikane për raportet e rasteve mjekësore.

Për sa i përket dozës së kurkumës si suplement, nuk ka një pajtueshmëri të plotë mes mjekëve. Më shpesh, midis 500 dhe 1,500 mg në ditë për tre muaj rekomandohet për osteoartritin dhe, për shembull, për lëkurën e thatë dhe të kruar, 500 mg tri herë në ditë për dy muaj.

Turmeriku ka shumë pak efekte tjera anësore të njohura; dhe ato që ekzistojnë, janë shumë të rralla dhe përgjithësisht të lehta.

Në çdo rast të veçantë, konsultimi me një mjek është i nevojshëm.