BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Shëndeti

Kujdes me sasinë! Mjekja Albana Daka shpjegon efektet pozitive të vajit të ullirit por nuk duhet ta tejkaloni: Parandalon këtë lloj kanceri

Kujdes me sasinë! Mjekja Albana Daka shpjegon efektet pozitive të

Vaji i ullirit është një ndër vajrat më të shëndetshëm, që është përdorur prej shumë kohësh jo vetëm në kuzhinë por gjithashtu dhe për qëllime kozmetike. Duke folur këtë të hënë në rubrikën “Abc-ja e shëndetit”, Dr. Albana Daka shpjegoi përfitimet shëndetësore që ofron ky vaj.

Gjatë intervistës me moderatorin Alban Musa, Dr. Albana shpjegoi se është e rëndësishme të merret në sasi të moderuar pasi mund të shkaktojë probleme të tjera. Vaji i ullirit mbron sistemin tretës, sistemin kardiovaskular kardiovaskular si dhe ul koleskterolin nëse merret në sasi të moderuar.

Sipas mjekjes, duhet treguar kujdes me sasinë dhe të mos merret më shumë se dy lugë në ditë.

“Sasia që duhet të marrim duhet të jetë e moderuar. Ka efekte pozitive mbi sistemin tretës. Është laksativ, parandalon gurët në vezikën e tëmthit, mbron mëlçinë. Nëse e marrim në sasi të ekzagjeruara jep dhjamosje. Ka efekte pozitive mbi sistemin kardiovaskular sepse mbron enët e gjakut si dhe ul kolesterolin.

Ka rreth 98 përqind yndyrna të pasaturuara ku futen acidet yndyrore dyhe 2 përqind fenole apo hidrokarbure. Ka disa përbërëje që frenojnë rritjen e kolesterolit në gjal. Ka efekte në fortësinë e kockës, parandalon osteoporozën dhe frakturat në moshat e treta. Përdoret për hidratimin e lëkurës.

Trajton deri diku ekzemën dhe psoriasis dhe prandaj e gjejmë në produkte kozmetike. Për shkak të një përbërësi që ka vaji, skualen, parandalon kancerin e lëkurës.

Nëse futemi në parandalimin e sëmundjeve malinje, është një nga produktet që paradalon këto sëmundje por kryesisht kancerin e lëkurës nëse ne përdorim produkte organike me bazë vajin e ullirit.”, tha Daka.

Megjithatë, ajo tha se i duhet kushtuar rëndësi dhe cilësisë. “Ndryshon dhe në varësi të aciditetit që ka. Vaji është më i mirë kur ka një aciditet jo më shumë se 08 përqind.

Me rritjen e aciditetit dhe efektet pozitive, sidomos ato antioksiduese, ulen disi. Maksimalisht me cilësi të mirë është ai me aciditet jo më shumë se 08 përqind.”, tha Dr Albana.