BREAKING NEWS

Futet nga porta dhe qëllon kushëririn me armë, publikohen pamjet nga plagosja në Durrës (Video)

Futet nga porta dhe qëllon kushëririn me armë, publikohen pamjet
x
BREAKING NEWS

Ja “furtuna” e Britanisë së Madhe për politikën shqiptare, në “listën e zezë” bashkë me Berishën “non-grata” edhe të tjerë politikanë majtas e djathtas, Londra paralajmëron fund të hidhur për PD me Saliun në krye në zgjedhjet 2025...

Ja “furtuna” e Britanisë së Madhe për politikën
x
BREAKING NEWS

Amerikanët zhdukin nga qarkullimi njeriun që votoi në KLP kundër Altin Dumanit si drejtues i SPAK,  Alfred Balla përjashtohet nga sistemi për 15 vjet, ja prapaskenat

Amerikanët zhdukin nga qarkullimi njeriun që votoi në KLP
x
BREAKING NEWS

Ja lidhjet e Sali Berishës me Ervis Martinajn, Idajet Beqiri nxjerr për herë të parë detajin e bujshëm dhe tregon si do të hapet “Kutia e Pandorës” nga SPAK e shërbimet e huaja për krime, vrasje, afera dhe pazare të pista në Shqipëri

Ja lidhjet e Sali Berishës me Ervis Martinajn, Idajet Beqiri nxjerr
x
BREAKING NEWS

Kush është emri “VIP” që pritet të arrestohet në PS? Edi Rama i hap rrugën SPAK për emrat e zhytur në afera, ministrat, deputetët dhe kryebashkiakët paralajmërohen se s’do kenë mbështetje politike

Kush është emri “VIP” që pritet të arrestohet
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha armiku më i madh i të burgosurve politikë, ja si doli kundër lirimit të tyre në vitet ’90 dhe si mbrojti me zell vijën sektare të Partisë së Punës

Sali Berisha armiku më i madh i të burgosurve politikë, ja si
x
BREAKING NEWS

Ja provat që kanë britanikët në dosjen e Sali Berishës, si korrupsioni me Fazlliçin dhe lidhjet me bosin hasian të krimit në Londër alarmuan anglezët, zbardhet dokumenti

Ja provat që kanë britanikët në dosjen e Sali Berishës,
x
BREAKING NEWS

Eksperti Fatos Çoçoli jep lajmet e fundit për pensionistët, nga mënyra e vetme për të përfituar pension për të moshuarit që nuk figurojnë në regjistra gjatë kohës së kooperativave bujqësore, te skema e re për rritjen e më shumë të ardhurave për reziden...

Eksperti Fatos Çoçoli jep lajmet e fundit për
x

Shëndeti

Mos i anashkaloni! Nëse ju shfaqen këto 3 shenja në këmbë, shkoni menjëherë te mjeku se mund të jetë fatale për ju

Mos i anashkaloni! Nëse ju shfaqen këto 3 shenja në

Zakonisht nuk i kushtojmë shumë vëmendje këmbëve ose shputave tona, pasi i mbajmë të “fshehura” në këpucët tona dhe rrallë gjejmë kohë për të ekzaminuar lëkurën ose thonjtë për të parë nëse ka ndonjë ndryshim shqetësues që kërkon vlerësim mjekësor.

Por për shkak se trupi ynë gjen mënyra të ndryshme për të na paralajmëruar për keqfunksionimet, ka shenja specifike në këmbë, veçanërisht në pjesën e poshtme të kyçit të këmbës dhe poshtë, të cilat janë tipike për problemet e zemrës.

Shihni tre nga tiparet më karakteristike dhe sigurohuni që të mos i injoroni nëse ju bien në sy

Çfarë tregon: Qarkullim i dobët i gjakut

Rënia e qimeve pranë kyçit të këmbës ose gishtërinjve është tregues i rrjedhjes së zvogëluar të gjakut në ekstremitete për shkak të sëmundjes arteriale periferike.

Përveç rënies së qimeve, mund të vëreni edhe një mavijosje të lehtë në gishta ose një shkëlqim të pazakontë në lëkurë.

Simptomat e sëmundjes arteriale periferike janë zakonisht të lehta në fazat e hershme dhe mjeku mund ta diagnostikojë atë me ndihmën e një ekzaminimi klinik ose me rreze X.

2.Vija të vogla të kuqe poshtë thonjve

Çfarë tregojnë: Infeksion në zemër

Vijat e holla të kuqe tregojnë këputje të enëve të vogla të gjakut në ekstremitetet e poshtme. Ato shkaktohen nga mpiksjet e vogla që dëmtojnë kapilarët poshtë thonjve.

Sakaq, personat që i kanë, mbajnë një stimulues kardiak në zemrën e tyre ose kanë një sistem imunitar veçanërisht të dobësuar (p.sh. pacientët me kancer që marrin kimioterapi) janë në rrezik më të madh për endokardit. Nëse nuk trajtohet, endokarditi mund të çojë në dështim të zemrës.

Çfarë tregon: Sëmundjet e zemrës

Simptoma mund të shfaqet si në thonjtë e këmbëve ashtu edhe në thonjtë e duarve. Përveç sëmundjeve të zemrës, është tregues edhe i mosfunksionimit të mushkërive apo zorrëve.

Në rastin e sëmundjeve të zemrës, është rezultat i rritjes së rezistencës vaskulare dhe rrjedhimisht rritjes së qarkullimit të gjakut në enët e gjakut poshtë thonjve.

Kështu, indet e poshtme fryhen dhe u japin thonjve një formë më të rrumbullakët dhe gjerësi më të madhe.