BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Shëndeti

Ndiheni të uritur gjatë gjithë kohës? Ja cilat janë ushqimet që duhet ti përfshini në dietën tuaj

Ndiheni të uritur gjatë gjithë kohës? Ja cilat janë

A ndiheni të uritur gjatë gjithë kohës, edhe nëse keni ngrënë një vakt të plotë një orë më parë?

Një zgjidhje është të përfshini në dietën tuaj ushqime që zgjasin ndjenjën e ngopjes dhe do t’ju mbajnë të ngopur për një periudhë më të gjatë kohore. Këto ushqime janë të pasura me proteina dhe fibra, përbërës që rrisin kënaqësinë nga të ngrënit dhe reduktojnë urinë.

Ushqimet që duhet të përfshini në dietën tuaj:

Ushqime të pasura me proteina pa yndyrë

Uria e shpeshtë që ndjeni është ndoshta për shkak të mungesës së proteinave. Ngrënia e ushqimeve të pasura me proteina dhe me kalori të ulët në vend të ushqimeve me yndyrë të lartë do t’ju mbajë më të ngopur për më gjatë dhe do të zvogëlojë dëshirat dhe ushqimet e lehta.

Gjithashtu, proteina si përbërës ka nevojë për më shumë kohë për t’u zbërthyer dhe asimiluar nga trupi. Ushqimet e pasura me proteina janë:

Edhe nëse nuk keni kohë për të gatuar, mund të keni gjithmonë ton të konservuar dhe ta përdorni në sallata dhe sanduiçe.

Gjoksi i pulës ose gjelit të detit

Mund ta hani të thjeshtë ose ta kombinoni me arra dhe tërshërë për mëngjes.

Kanë pak kalori, shumë lëndë ushqyese dhe shumë mundësi për t’i gatuar.

Bishtajoret janë një burim i proteinave bimore dhe meritojnë një vend në planin tuaj javor të dietës. Përveç recetave tradicionale, mund t’i përdorni të ziera në sallata.

Ushqimet me përmbajtje të lartë fibrash

Fibrat ngadalësojnë tretjen dhe zgjasin ndjenjën e ngopjes. Ushqimet e pasura me fibra janë:

Në këtë kategori bëjnë pjesë mjedrat, boronicat, luleshtrydhet, manaferrat. Një filxhan përmban rreth 64 gram fibra. Ato janë gjithashtu të pasura me lëndë ushqyese të vlefshme si vitamina C.

Një dardhë e mesme përmban rreth 6 gram fibra.

Avokado njihet si një burim i shkëlqyer i acideve yndyrore të pangopura, por është gjithashtu i pasur me fibra. Mund ta hani të thjeshtë ose në sanduiçe dhe sallata.

Një copë brokoli përmban 2.4 gram fibra dhe shumë më tepër lëndë ushqyese që promovojnë një shëndet të mirë.

E megjithatë, kokoshkat duhet të bëhen vetë, pa gjalpë dhe kripë. Mund të provoni të shtoni pak vaj dhe në vend të kripës ta aromatizoni me erëza si piper.