BREAKING NEWS

MSH informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Ulet numri i viktimave, mbi 400 raste të reja

MSH informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Ulet numri i
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi merr goditjen/ Prangoset ish- kandidati për deputet i LSI në zgjedhjet e 25 prillit në Tiranë. Emri

Monika Kryemadhi merr goditjen/ Prangoset ish- kandidati për deputet i LSI
x
BREAKING NEWS

Pushimet u kthyen në tragjedi/ Zbardhen detaje të reja nga vdekja e 4 turistëve rusë në Qerret, kamerat zbulojnë gjithçka, ja lëvizjet në hotelin luksoz. Ambasada ruse merr vendimin e menjëhershëm

Pushimet u kthyen në tragjedi/ Zbardhen detaje të reja nga vdekja e 4
x
BREAKING NEWS

“Kjo është bomba”, Frrok Çupi nxjerr prapaskenat që implikojnë politikanët e njohur dhe del me paralajmërimin e fortë: Ja si po i detyron Berisha që t’i rrinë rrotull!

“Kjo është bomba”, Frrok Çupi nxjerr prapaskenat
x
BREAKING NEWS

Trafikim të miturish dhe prostitucion/ Policia e Tiranës sekuestron pasurinë marramendëse të dy vëllezërve me rrezikshmëri të lartë në Tiranë. Zbardhen akuzat e rënda

Trafikim të miturish dhe prostitucion/ Policia e Tiranës sekuestron
x
BREAKING NEWS

Zbardhen të tjera detaje të reja për ngjarjen tronditëse/ Çfarë ka ndodhur në dhomën e saunës ku po qëndronin 4 turistët që u gjetën të vdekur në Qerret, shoqërohen në polici e gjithë stafi

Zbardhen të tjera detaje të reja për ngjarjen tronditëse/
x
BREAKING NEWS

SHBA e vendosur për Berishën, nuk pranon negociata dhe paralajmëron sekuestrim të pasurive sipas vendimit të Biden

SHBA e vendosur për Berishën, nuk pranon negociata dhe
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ Apartamenti përfshihet nga flakët në Astir, nënë e bir hidhen nga kati i tretë për t’u shpëtuar flakëve! Vdes e ëma. Zbardhen dyshimet e rënda

E rëndë/ Apartamenti përfshihet nga flakët në Astir,
x

Shëndeti

Ndoshta nuk e keni ditur por ka një efekt çudibërës, ky është ilaçi më i mirë për djegiet nga dielli që tashmë është në kuzhinën tuaj

Ndoshta nuk e keni ditur por ka një efekt çudibërës, ky

Djegia nuk është aspak e bukur, në fakt është tepër e dhimbshme, por për fat të mirë mund të jeni në gjendje të qetësoni pickimin dhe të shmangni dëmtimet e qëndrueshme falë një lënde kuzhine që keni në dollapin tuaj: mjaltë.

Mund të duket e çuditshme të përdorni mjaltë për ndonjë gjë tjetër përveç ëmbëlsimit të ushqimit dhe pijeve, por është mbështetur si një ilaç shtëpiak për probleme të lëkurës si djegiet nga dielli për shekuj falë vetive të saj shëruese.

Keni nevojë për prova? Një studim i botuar vitin e kaluar nxjerr në pah mënyrën se si mjalti vepron si një anti-bakterial natyral, anti-inflamator, antioksidant dhe dezinfektues kur aplikohet lokalisht.

Autorët e studimit gjithashtu vunë në dukje se mjalti manuka, i cili prodhohet nga bletët që polenizojnë shkurre specifike në Zelandën e Re, ka të gjithë ata faktorë të dobishëm në një përqendrim pak më të lartë.

Mirë, edhe pse me shumë përfitime, ideja e përhapjes së mjaltit ngjitës dhe të butë në të gjithë lëkurën tuaj ndoshta ende nuk tingëllon aq tërheqëse. Mund të bëhet pak e çrregullt – por gjithashtu, është e vlefshëm kur ndjeni se nxehtësia e dhimbshme fillon të zhduket menjëherë!

Dhe pavarësisht nga errësira fillestare, është gjithashtu me të vërtetë e lehtë të lahesh në dush.