BREAKING NEWS

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver Hoxhën para se të vetëvritej

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver
x
BREAKING NEWS

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard,  ja kush është trupa gjykuese që ka futur në “terror” orkestruesit e masakrës së “21 Janarit” dhe si akuza e dytë mund ta çojë në qeli kreun e “Foltores”

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard, 
x
BREAKING NEWS

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën, kryeministri letër sekretarit të DASH që nuk do fusë hundët në arrestimet e SPAK, ja prapaskenat pas presioneve ndaj drejtësisë

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën,
x
BREAKING NEWS

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717 mijë të moshuar, zbardhen detaje nga fondi, si pritet të ndryshojë rregulli për indeksimin dhe ndryshimi I madh që po përgatit mazhoranca

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB dhe KGB që mori me vete Bashkim Gazidede, pse Ilir Meta e Kryemadhi braktisën protestën e 20 shkurtit dhe arsyeja pse SPAK nuk po e çon pas hekurave Sali Berishën

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB
x
BREAKING NEWS

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta Manastirliun, zbardhet “pika e errët” për të cilën po hetohet ish-ministrja, gazetarja nxjerr prapaskenat, brenda një muaji dosja e sterilizimit shkon në gjykatë

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta
x
BREAKING NEWS

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele të larta, ja strategjia që agjentet e BKH do të ndjekin për të hetuar zyrtarët pas urdhrit të Ramës për të “bllokuar” dyert e zyrave dhe institucioneve

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele
x
BREAKING NEWS

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime drejtuesish qarqesh dhe lëvizjesh të forta në qeveri pas thirrjes së Manastirliut në SPAK, Gonxhe “ylli në ngjitje” në Partinë Socialiste

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime
x

Shëndeti

Nga arrat te boronicat, ja disa ushqime që janë të shkëlqyera për shëndetin e trurit

Nga arrat te boronicat, ja disa ushqime që janë të

Ushqimi që promovon shëndetin e trurit është thelbësor për mirëqenien dhe funksionin kognitiv.

Ngrënia e ushqimeve të duhura ka një ndikim të fuqishëm sepse truri ka nevojë për një furnizim të vazhdueshëm me lëndë ushqyese për të funksionuar në mënyrë optimale. Ushqyesit ndihmojnë në mbrojtjen kundër stresit, reduktojnë inflamacionin dhe mbështesin rritjen e qelizave të trurit.

Nutricionistja Lisa Andrews sugjeroi disa ushqime që janë të mira për shëndetin e trurit dhe mund të përmirësojnë përqendrimin.

Arrat janë ndër ushqimet më të shëndetshme sepse ofrojnë një sërë përfitimesh shëndetësore. Arrat në veçanti janë të shkëlqyera për shëndetin e trurit për shkak të përmbajtjes së tyre të pasur me acide yndyrore omega-3.

Avokado është gjithashtu e shkëlqyer për shëndetin e trurit. Andreës tregon për kontributin e tyre të rëndësishëm të yndyrave të pangopura, të cilat dihet se ulin kolesterolin dhe mbrojnë zemrën dhe trurin nga dëmtimi.

Nutricionistja pohon se shega përmban një bollëk polifenolesh dhe kimikatesh të tjera bimore me veti anti-inflamatore që janë çelësi për ruajtjen e shëndetit të trurit.

Perimet me gjethe jeshile, duke përfshirë spinaqin, janë heronj në fushën e shëndetit dhe fokusit të trurit. Andrews vëren se zarzavatet me gjethe janë të pasura me vitaminë C, beta-karoten dhe antioksidantë të tjerë që ndihmojnë në vonimin e plakjes së trurit.

Këto fruta të vogla por të fuqishme ofrojnë një sërë përfitimesh. Boronicat, të njohura për vetitë e tyre antioksiduese, mund të bëjnë mrekulli për shëndetin dhe përqendrimin e trurit tonë.