BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Shëndeti

Nga mishi te bizelet, këto shtatë ushqime që mund t’i ruani në ngrirje pa iu dalë shija

Nga mishi te bizelet, këto shtatë ushqime që mund t’i ruani

Rafti i ngrirjes në frigoriferin tuaj mund të kthehet në vendin perfekt ku mund të ruani për një kohë të gjatë ushqimet më të shëndetshme.

Ushqimet e ngrira janë një nga mënyrat më të mira për të përgatitur shpejt një vakt, një pije, apo për të shijuar disa lloje ushqimesh që iu ka kaluar sitina e prodhimit.

Më poshtë AgroWeb.org zbulon për ju se cilat ushqime të ngrira janë opsionet më të mira që mund të mbani në ngrirje.

Frutat e pyllit

Grumbulloni një shumëllojshmëri frutash pylli dhe ruajini ato në ngrirje për javë ose në qoftë edhe për muaj me radhë. Ato përbëjnë një zgjedhje të shkëlqyer, pasi mund të shtohen lehtësisht në receta të ndryshme dhe në pije shumë të shëndetshme.

Bizelet

Ju mund t’i shtoni në pjatat e makaronave apo të orizit, për t’a pasuruar vaktin tuaj me proteina, fibra dhe shumë vlera të tjera. Një alternativë e shkëlqyer për rastet kur nuk keni perime të freskëta, por ende dëshironi që t’i përfshini ato në vaktin tuaj.

Spinaqi

Ju mund ta përfshini atë lehtësisht në pije, supë, gjellë të ndryshme dhe në pjata të tjera me perime dhe mish.

Misri

Kallinjtë e freskët mund t’i gjeni me lehtësi në stinën e verës, por jo gjatë muajve të ftohtë të vjeshtës dhe dimrit. Prandaj ruajtja e tij në ngrirje, do t’ju ndihmojë ta keni në tryezë gjatë gjithë vitit. Misri e ruan ëmbëlsinë e tij shumë mirë, bilës edhe më mirë se misri i konservuar. Nuk keni nevojë të shkrini misrin e ngrirë përpara përgatitjes, por shpëlarja e shpejtë e tij mund të ndihmojë në shkrirjen e akullit.

Barbunjat

Një burim i mrekullueshëm proteiansh bimore, që mund ta shtoni në sallata dhe pjatat me perime në çdo kohë.

Mishi

Sigurisht që nuk kishte si të mungonte edhe mishi. Gjithmonë mbetet një veprim i mençur që në raftin e ngrirjes të ruani edhe mish. Ai mund të jetë i llojeve të ndryshme, e ju madje mund ta pastroni dhe ta prisni në feta, në mënyrë që kur ta gatuani t’i kurseni vetes kohë.

Nëse jeni adhurues i ushqimeve të detit, jeni me fat. Në këtë listë mund të shtoni edhe karkalecat. Ato gatuhen në pak minuta, duke bërë një vakt të shëndetshëm e të pasur me proteina dhe jod.