BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Shëndeti

Nisni sot dhe prisni rezultatet e dëshiruara deri në Krishtlindje! Çfarë është metoda 90-30-50 që propozon dietologia e famshme?

Nisni sot dhe prisni rezultatet e dëshiruara deri në Krishtlindje!

Në dy periudha të vitit midis stresit për paratë, punën, dashurinë, familjen dhe shëndetin, kujtohemi që mund të kemi marrë disa kilogramë më tepër se ç’duhet. Në këtë rast, mund të përjashtojmë lehtësisht ata që kanë vullnet të kujdesen përmes aktivitetit fizik, çdo muaj të vitit.

Së pari, në prag të pushimeve verore të gjithë kërkojmë metoda si të heqim disa kilogramë që kemi fituar gjatë dimrit, ndërsa në dimër, në prag të festave na duhet të bëjmë disa llogari që të mos fitojmë më shumë se ç’duhet.

Në më pak se një muaj deri në Krishtlindje, mund të duket e kotë të përpiqesh të humbësh pak peshë.

Për të mos përmendur vështirësinë, kur përballesh me një sërë ushqimesh të pafundme të shijshme dhe kalorike festive në prag të festave.

Por një dietologe amerikane, Courtney Kassiss, pretendon se ka një mënyrë të thjeshtë për të hequr disa kilogramë, pa pasur nevojë të kufizoni veten.

Sipas saj, me vullnetin për ta nisur e më tej për t’ju përmbajtur, ju mund të shihni disa rezultate deri në Krishtlindje.

Ajo zgjedh ta quajë propozimin e saj si ‘Metoda 90-30-50’

Nëna e dy fëmijëve, e cila fillimisht u bë e njohur në platformat e rrjeteve sociale, thotë se teknika e saj përfshin konsumimin e të paktën 90 gramë proteina, 30 g fibra dhe 50 g yndyra të shëndetshme në ditë.

Ajo e promovon dietën e propozuar prej saj, rregullisht në faqen e saj në TikTok, duke pretenduar se e ka ndjekur këtë metodë për thuajse një vit, dhe se brenda dy muajsh ka arritur të humbasë deri në 7 kg.

Në mbishkrimin që i bashkëngjit një klipi të postuar së fundmi, dietologia thotë se ndoqi dieta kufizuese për vite dhe ishte “aq e frustruar nga rezultatet jo efektive”.

Por ajo zgjodhi të ushtrohej me metodën ’90-30-50′ për të parë një ndryshim tërësor në udhëtimin e saj shëndetësor.

“Së bashku, këto lëndë ushqyese punojnë për të rritur metabolizmin, për të mbështetur proceset e djegies së yndyrës, për të nxitur ngopjen, për të balancuar sheqerin në gjak dhe për të rritur masën e dobët të muskujve, të cilat të gjitha mbështesin qëllimet optimale të shëndetit dhe humbjes së peshës”, pohoi Courtney.

“E bukura e metodës është se nuk do t’ju detyrojë të kufizoni ushqimin që hani”, shton Courtney

Në fakt, shpesh do t’ju shohim duke ngrënë më shumë në mënyrë që të arrini sasinë e rekomanduar të proteinave, fibrave dhe yndyrave të shëndetshme.

Por, cilat ushqime kanë proteina, fibra dhe yndyra të shëndetshme?

Burime të mira ushqimore të proteinave janë mishi, peshku, produktet e qumështit, vezët, arrat dhe soja, fasulet, bizelet e thjerrëzat.

Sa i përket fibrave, udhëzimet thonë se duhet të hani rreth 30g në ditë, ashtu siç rekomandon Courtney. Ju mund ta bëni këtë duke zgjedhur bukë integrale, drithëra për mëngjes apo drithëra integrale, makarona ose oriz, fruta, perime, bizele, fasule, arra, fara dhe patate me lëkurën e tyre.

Së fundi, yndyrat e shëndetshme, të njohura gjithashtu si yndyra të pangopura, mund të gjenden në vajrat bimore (të tilla si ulliri, canola, luledielli, soja dhe misri), arrat, farat dhe peshku.