BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Shëndeti

Parandalon kancerin, ul sheqerin në gjak, ndihmon shëndetin e kockave, redukton hipertensionin/ Ky është superushqimi që bën mrekulli në organizëm, do befasoheni nga rezultati

Parandalon kancerin, ul sheqerin në gjak, ndihmon shëndetin e kockave,

Spinaqi është i lidhur me përfitime të shumta shëndetësore që përmirësojnë shikimin, parandalojnë kancerin dhe rregullojnë sheqerin në gjak. Kjo është arsyeja kryesore pse kjo jeshile me gjethe konsiderohet një superushqim. Po ju sjellim disa përfitime shëndetësore të spinaqit që duhet të dini.

Parandalon kancerin
Spinaqi ka një burim të lartë të zeaksantinës dhe karotenoideve që mund të pastrojnë radikalet e lira në trupin tuaj. Këto radikale të lira i mundësojnë trupit tuaj shumë sëmundje, duke përfshirë kancerin, dhe si rezultat, spinaqi e parandalon atë. Pra, gjithçka që duhet të bëni është të konsumoni spinaq dhe të mbroni veten nga kanceri i stomakut, kanceri i gojës dhe kanceri i ezofagut.

Ul sheqerin në gjak
Thuhet se spinaqi ka një përmbajtje të lartë kaliumi, i cili shpesh rekomandohet për njerëzit që vuajnë nga presioni i lartë i gjakut. Kaliumi redukton efektet e natriumit në trup.

Ndihmon shëndetin e kockave
Spinaqi përmban vitaminë K, e cila ndihmon në shëndetin e mirë të kockave, dhe kjo do të thotë se konsumimi i mjaftueshëm i vitaminës mund të jetë i mirë për shëndetin tuaj. Gjithashtu rrit përthithjen e kalciumit nga trupi juaj. Spinaqi përmban 250 miligramë kalcium për filxhan, i cili është thelbësor për kockat dhe dhëmbët tuaj. Kalciumi është një substancë forcuese për kockat tuaja dhe i mban kockat tuaja të shëndetshme.

Ndihmon në humbjen e peshës
Nëse planifikoni të humbni peshë, rekomandohet të përfshini spinaqin në dietën tuaj për humbje peshe dhe do t’ju bëjë mirë. Gjethet e spinaqit ndihmojnë në humbjen e peshës dhe se kanë pak kalori. Përmbajtja e lartë e fibrave gjithashtu ndihmon në tretje të mirë, rregullon sheqerin e ulët në gjak dhe parandalon kapsllëkun. Mjafton të konsumoni spinaq një herë në ditë dhe do të jetë shumë i mirë për shëndetin tuaj. Spinaqi jep një ndjenjë të ngopjes dhe zvogëlon oreksin tuaj.

I bën mirë syve
Antioksidantët që gjenden në spinaq janë luteina dhe zeaxanthin, të cilat ndihmojnë në ruajtjen e shikimit. Gjithashtu i mbron nga katarakti, degjenerimi makular i lidhur me moshën dhe probleme të tjera të syve. Vitamina A që gjendet në spinaq ndihmon në mirëmbajtjen e mukozës, e cila është thelbësore për shikimin normal.

Redukton hipertensionin
Hipertensioni, i njohur gjithashtu si presioni i lartë i gjakut, është përgjegjës për shkaktimin e shumë sëmundjeve të zemrës, sëmundjeve të veshkave dhe goditjes në tru. Pra, konsumimi i këtij superushqimi mund të parandalojë të gjitha këto rreziqe dhe t’ju mbajë të shëndetshëm. Konsumimi i tij të paktën një herë në ditë mund të zvogëlojë ankthin dhe stresin dhe të ndihmojë të mbani mendjen tuaj të qetë. Spinaqi përmban vitaminë C, e cila ndihmon në uljen e hipertensionit.

Ka funksion anti-inflamator
Ky superushqim përmban neoksantinë dhe violaksantinë, dy veti anti-inflamatore që rregullojnë inflamacionin. Burimi i tij i lartë i vetive anti-inflamatore mund t’ju ndihmojë të parandaloni osteoporozën, migrenën, astmën, artritin dhe dhimbjet e kokës. Pra, sigurohuni që të përfshini këtë perime jeshile të shëndetshme në dietën tuaj të rregullt dhe të korrni përfitimet e saj.

Relakson trupin tuaj
Spinaqi e mban mendjen tuaj të freskët në mënyrë që të mos stresoheni. Burimi i lartë i zinkut dhe magnezit do t’ju ndihmojë të flini mirë gjatë natës, dhe gjumi i mirë mund t’ju ndihmojë me të gjitha sëmundjet tuaja mendore. Kjo do t’ju ndihmojë të mbani trupin tuaj të relaksuar dhe sytë tuaj të pushojnë. Prandaj, konsumimi i spinaqit të paktën një herë në ditë mund të jetë padyshim i mirë për shëndetin tuaj.

E mban trurin tuaj të funksionojë normalisht
Kjo jeshile me gjethe ndihmon trurin tuaj të funksionojë siç duhet, veçanërisht në pleqëri. Prandaj, konsumimi i kësaj jeshile me gjethe në baza ditore do ta mbajë trurin tuaj aktiv dhe do t’ju bëjë të mendoni me mençuri. Përmbajtja e vitaminës K ndihmon në sistemin nervor të shëndetshëm dhe ndihmon sjelljen normale.

Rrit imunitetin tuaj
Përmbajtja e vitaminës A në spinaq thuhet se forcon frymëmarrjen, zorrët dhe mukozat. Pra, gjithçka që duhet të bëni është të konsumoni çdo ditë një tas me spinaq dhe të qëndroni të shëndetshëm. Ju jep energji dhe ju mban aktiv gjatë gjithë ditës.

Parandalon sulmet në zemër dhe aterosklerozën
Me kalimin e viteve, yndyra e tepërt ruhet në arteriet tuaja dhe kjo çon në trashje të arterieve njerëzore, duke rezultuar në goditje në tru dhe aterosklerozë. Megjithatë, venat kanë tendencë të ngurtësohen me kalimin e viteve dhe për të parandaluar që kjo të ndodhë, duhet të konsumoni spinaq për ta parandaluar atë. Kjo është për shkak të një substance të quajtur luteinë, e cila është përgjegjëse për parandalimin e trashjes së arterieve. Kjo substancë gjithashtu parandalon rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës.

Parandalon aneminë
Spinaqi ka një përmbajtje të lartë hekuri, i cili mund t’ju mbrojë nga rreziqet e zhvillimit të anemisë. Hekuri është gjithashtu i mirë për gratë me menstruacione, fëmijët dhe të rriturit. Hekuri rrit energjinë në trupin e njeriut dhe gjithashtu ndihmon në transportimin e oksigjenit në të gjitha qelizat e trupit.

Lëkurë me shkëlqim
Lëkura juaj është zona më e madhe dhe më e ndjeshme e trupit tuaj dhe nëse jeni duke kërkuar për një lëkurë me shkëlqim, atëherë duhet të provoni të konsumoni spinaq. Megjithatë, lëkura jonë ka nevojë për lëndë ushqyese dhe minerale thelbësore për ta mbajtur atë të shëndetshme, dhe si rezultat, kjo perime me gjethe jeshile është doza e duhur nga e cila mund të përfitojë lëkura tuaj. Disa nga lëndët ushqyese jetike që përmban spinaqi janë vitamina A, vitamina C, vitamina E dhe vitamina K, e cila luan një rol të rëndësishëm në lëkurë të shëndetshme.

Parandalon puçrrat
Aknet janë një gjendje e lëkurës që mund të zvogëlojë vetëbesimin tuaj në publik dhe gjithashtu mund të dëmtojë lëkurën tuaj dhe të lërë shenja në të që mund të jenë të përhershme. Nëse keni akne, provoni të konsumoni pak spinaq dhe kjo do të lehtësojë inflamacionin në lëkurën tuaj dhe do të zvogëlojë aknet. Ju gjithashtu mund të përgatisni një maskë për fytyrën duke bërë pak pastë spinaqi dhe duke shtuar pak ujë. Pasi të jetë bërë kjo, duhet ta aplikoni në fytyrë dhe të prisni 20 minuta. Kjo do të reduktojë inflamacionin në lëkurën tuaj dhe do të largojë papastërtitë që shkaktojnë aknet dhe yndyrën e tepërt.