BREAKING NEWS

Sali Berisha i korruptuar, i lidhur me bandat kriminale dhe me personazhe të skeduar për drogë e pastrim parash, i përfshirë në afera me Fazlliç dhe shfrytëzim pushteti për të pasuruar fëmijët e tij, “non-grata” nuk i hiqet, Londra vulos fatin e kreut ...

Sali Berisha i korruptuar, i lidhur me bandat kriminale dhe me personazhe
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha mbetet “non-grata” në Britaninë e Madhe, mediat e huaja e akuzojnë si të korruptuar dhe i përmendin dosjen që po heton SPAK se ka favorizuar dhëndrin kur ishte kryeministër, reagojnë dhe socialistët

Sali Berisha mbetet “non-grata” në Britaninë e Madhe,
x
BREAKING NEWS

Gjiknuri kthehet në bashkëpunëtor i drejtësisë, ja si u zbërthye para prokurorëve të SPAK dhe denoncoi aferat e Ahmetajt, nga takimet me “bosët” e inceneratorëve, te udhëtimet në Gjermani dhe fjetja në hotel me 5 yje, zbardhen detaje nga dosja...

Gjiknuri kthehet në bashkëpunëtor i drejtësisë, ja si u
x
BREAKING NEWS

SPAK “zbarkon” në zyrat e oligarkut të Ilir Metës, sekuestrohen dokumentacionet, kompjuterët dhe materialet komprometuese, ja si po zbërthehen aferat e ish-presidentit

SPAK “zbarkon” në zyrat e oligarkut të Ilir Metës,
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia zbardh arsyen pse SPAK nuk po arreston Sali Berishën dhe Ilir Metën, ja prova e madhe që nuk e fshehin dot, si erdhën në pushtet vetëm me pardesytë e bardha të Sigurimit të Shtetit dhe vunë pasuri marramendëse brenda 7 vitesh

Ilir Demalia zbardh arsyen pse SPAK nuk po arreston Sali Berishën dhe Ilir
x
BREAKING NEWS

Nuk kanë fund skandalet për Belinda Ballukun, ja si i shtoi “portofolit” të saj 50 mln € për Rrugën e Arbrit dhe Tunelin e Llogorasë, zbardhet raporti

Nuk kanë fund skandalet për Belinda Ballukun, ja si i shtoi
x
BREAKING NEWS

Klodian Allajbeu i Spitalit Amerikan përfundon në SPAK, plas skandali i 2 koncensioneve më të shtrenjta në shëndetësi, hetime për zyrtarë të lartë edhe për një sërë kompanish që shërbejnë si “maska” të oligarkut, ja detajet nga dokumenti...

Klodian Allajbeu i Spitalit Amerikan përfundon në SPAK, plas skandali
x
BREAKING NEWS

Ja muaji kur do të bëhet rritja e pensioneve, eksperti i ekonomisë Kujtim Hoxha jep detajet e fundit dhe tregon rrugën që duhet të ndjekin të moshuarit kur nuk janë dakord me masën e përfitimit që u është caktuar nga ISSH

Ja muaji kur do të bëhet rritja e pensioneve, eksperti i
x

Shëndeti

Po i bëni shumë dëm vetes! Nëse vuani nga këto 4 probleme shëndetësore, kujdes kur konsumoni domatet

Po i bëni shumë dëm vetes! Nëse vuani nga këto 4

Domatja eshte nje nder perimet me te pasura me vlera ushqyese qe nuk mungon kurre ne tryezen tone, pavaresisht periudhes se vitit.Nese e konsumoni ate ne forme te paperpunuar, do te perfitoni shume vitamina, minerale, fibra dhe antioksidante.

Por, domatja ka edhe anen e saj te erret, e cila shkakton efekte anesore ne shendet.

Ja cilet jane efektet negative me te medha te saj nese konsumohet ne nje mase te madhe:

Renie imuniteti: Elementi kryesor qe gjendet ne domate te fresket te paperpunuar eshte likopeni, nje ‘pigment karotenoid’.Por, konsumimi i tepert i ketij komponenti mund te nderhyje ne aktivitetet e rregullta te sistemit tone imunitar dhe ta ngadalesoje ate.

Shqetesime gastrointestinale: Domatja eshte plot me acide. Pra, konsumi i tepert i domates shkakton çrregullime te ndryshme gastrointestinale. Semundja e refluksit gastroezofageal (GERD) eshte nje çrregullim i zakonshem i zorreve. Kjo semundje ngre nivelin e acidit te tretjes ne stomak, i cili fillon te rrjedhe jashte.

Çrregullime te zorreve: Permbajtja e likopene ne domate mund te shfaqe disa probleme serioze ne zorre, te tilla si sindroma e zorres se irrituar.

Guret ne veshka: Domatet, sidomos farat e tyre jane te pasura me kalcium dhe oksalat. Nese vuani nga probleme te vogla ne veshka, trupi juaj do ta kete shume te veshtire t’jua trese keto komponente.