BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Shëndeti

Pse këto ushqime duhet të gjenden gjithmonë në frigoriferin tuaj?

Pse këto ushqime duhet të gjenden gjithmonë në frigoriferin

Kur mendojmë se çfarë do të hamë na vijnë në mendje lloje të ndryshme ushqimesh. Disa prej tyre tashmë ndodhen në frigorifer ndërsa disa ne duhet t’i përgatisim ose të blejmë përbërësit. Por sipas dietologes Laura Burak nëse ne duam të hamë shëndetshëm, disa ushqime duhet të gjenden në shtëpi në mënyrë që të keni edhe opsione të ndryshme se çfarë do të hani, edhe vaktet tuaja të jenë më të lehta.

Ushqimet që nuk duhet të mungojnë në frigoriferin tuaj:

Një vezë ka përmban 78 kalori dhe është e pasur me vitamina, proteina, minerale dhe acide yndyrore të mira. Ju mund të bëni vezë të fërguara, sanduiçe të shëndetshëm dhe ushqime të tjera që do t’ju mbajnë të ngopur për orë të tëra.

Vezët janë një mundësi shumë e mirë për humbje peshe, gjë që konfirmohet edhe nga hulumtimet. Sipas një studimi të vitit 2014, njerëzit që hanin vezë për mëngjes ndjeheshin të ngopur më gjatë se ata që hanin bukë ose ushqime të tjera.

“Sigurohuni që të keni gjithmonë disa perime në frigorifer, në mënyrë që t’i përdorni si një pjatë anësore për vezët e fërguara ose si një pjatë anësore në vaktet tuaja kryesore”, thotë ekspertja.

Hulumtimi i botuar në revistën Nutrients raporton se ngrënia e perimeve mund të kontribuojë në humbjen e peshës dhe një rrezik të reduktuar të shtimit të peshës në afat të gjatë.

Herën tjetër kur të keni mall për diçka të ëmbël, zgjidhni ndonjë frut të stinës në vend të çokollatës ose ndonjë ëmbëlsirë tjetër që ka shumë sheqer dhe kalori.

Një studim i publikuar në PLOS Medicine theksoi përfitimet e të ngrënit të frutave për humbje peshe. Sipas rezultateve, konsumimi i rregullt i frutave kontribuoi në humbjen e peshës gjatë katër viteve

Ushqimet me përmbajtje të lartë proteinash

Kosi, gjiza dhe qumështi përmbajnë proteina të larat, ato janë zgjidhja më e mirë për t’i konsumuar në mëngjes, do t’iu mbajnë të ngopur më gjatë dhe ju ndihmojnë të humbisni peshë.