BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Shëndeti

Rishfaqet “kolla e mirë”, mjekja pediatre: Situata s'është alarmante, ja çfarë këshillohet të bëni

Rishfaqet “kolla e mirë”, mjekja pediatre: Situata

Mjekja pediatre Sonila Brati në një intervistë televizive pohoi se në vendin tonë kemi një rikthim të kollës së mirë, që është një virozë që zgjat shumë në kohë.

Por Brati theksoi se nuk kemi të bëjmë me një situatë alarmante, ndërsa renditi dhe simptomat e kësaj kolle të mirë.
“Është nj patologji që është rikthyer dhe rishfaqur, por në vendet e rajonit është në nivele më të larta se tek ne.

Është një patologji ngjitëse dhe që transmetohet tek njëri-tjetri, dhe prek kryesisht fëmijët deri në 5 vjeç.

Ndaj e vetmja formë kurimi mbetet vaksinimi, dhe për fat të mirë fëmijët janë të vaksinuar, si forma më e mirë dhe në kalendarin e vaksinave dhe kemi të bëjmë me 97 për qind të fëmijëve janë të vaksinuar dhe masa mbrojtëse është në rreth 85 për qind

Në këto momente që flasim kemi të bëjmë me 28 raste dhe 8 prej tyre janë të shtruar në spital me simptomat e kollës së mirë. Kjo nuk mund të konsiderohet si emergjencë.
Por kjo duket se janë pasojë e gripit të rëndë që përjetuam këtë dimër me kollë të tejzgjatur dhe me temperatura të larta përtej kohës normale të një gripi normal.

Ne edhe sot vazhdojmë të shikojmë raste të bronkopneumonive të shoqëruara me temperatura të larta.

Kolla e mirë shpesh nuk kapet me vizita të thjeshta dhe kjo e bën disi më të vështirë kurimin, ndërsa kjo është një rast që zgjat”, u shpreh mjekja Sonila Brati.