BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Shëndeti

Rrudhat zhduken, lëkura shkëlqen.../ Zbuloni cili është sekreti që fytyra juaj të shkëlqejë

Rrudhat zhduken, lëkura shkëlqen.../ Zbuloni cili është

Përzgjedhja e duhur e produkteve, është e rëndësishme për një pamje të shëndetshme dhe rinore të lëkurës së fytyrës dhe hapi i parë duhet të jetë gjithmonë heqja e mirë dhe e plotë e make-up-it.

Ekspertët shprehen se në mbrëmje, para se të shkoni në shtrat, gjëja më e rëndësishme është të hiqni absolutisht të gjithë grimin nga fytyra, si dhe papastërtitë që grumbullohen në lëkurë gjatë ditës. Dihet që Koreja e Jugut është “djepi” i kujdesit të lëkurës dhe ekspertët e lëkurës atje rekomandojnë pastrimin e dyfishtë të fytyrës, i cili kryhet në këtë mënyrë, së pari hiqni grimin me një krem ??pastrues të fytyrës me bazë vaji, dhe pastaj me një shkumë për pastrimin e fytyrës.

Në vend të dytë është hidratimi. Është shumë e rëndësishme që kremi që aplikoni në mbrëmje të ruajë lagështinë në lëkurën tuaj dhe të zgjoheni në mëngjes me një fytyrë të rregulluar. Këshillohet përdorimi i produkteve me acid hialuronik, i cili do t’i shtojë vetitë hidratuese çdo kremi.

Ju gjithashtu mund të përdorni një maskë hidratuese për fytyrën e natës. Ai do të zbusë më tej lëkurën tuaj dhe do të zvogëlojë rrudhat, dhe lëkura do të mbetet e hidratuar gjatë natës, ndërsa flini.

Në vendin e tretë renditen produktet kundër rrudhave dhe kur bëhet fjalë për këtë kategori, në krye të listës së përbërësve janë retinoli dhe antioksidantët, të cilët gjenden në serumet e natës dhe produkte të tjera të këtij lloji.

Vëmendje e veçantë duhet t’i kushtohet syve dhe buzëve, sepse lëkura në ato pjesë të fytyrës është jashtëzakonisht e hollë dhe e ndjeshme, ndaj kërkon kujdes shtesë. Trajtoni zonën rreth syve me kremra retinol dhe balsam buzësh, veçanërisht para se të shkoni në shtrat, në mënyrë që lëkura të ushqehet gjatë natës.

Peeling-u i fytyrës rekomandohet të përdoret dy herë në javë, në mënyrë që të largohen qelizat e vdekura të lëkurës që grumbullohen gjatë javës. Rekomandohet të bëni eksfolim para se të shkoni në shtrat, në mënyrë që lëkura të relaksohet dhe skuqja të qetësohet deri në mëngjes. Pas peeling, duhet të aplikohet një krem ??për fytyrën për të qetësuar lëkurën.

Dhe së fundi, gjumi i shëndetshëm dhe i rregullt është një faktor kyç për lëkurë të shëndetshme. Përveç kësaj, këshillohet që të përpiqeni të flini me shpinë, jo në krah apo bark, sepse në këto raste krijohet presion në lëkurën e fytyrës, gjë që shkakton shfaqjen e rrudhave. Përveç kësaj, duke fjetur në shpinë, ju parandaloni grumbullimin e lëngjeve në zonën e syve dhe shmangni shfaqjen e rrathëve të errët dhe skuqjen e mëngjesit.