BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Shëndeti

"Shkaktari më i shpeshtë është...", mjekja tregon "sekretin": Ja si të shpëtoni nga alergjitë

"Shkaktari më i shpeshtë është...", mjekja tregon

Alketa Ibranji, alergologe foli rreth alergjive që mund të prekin si fëmjët dhe të rriturit.

Mjekja thotë se "Shkaktari më i shpesht i alergjive janë pluhrat e shtëpisë".

Alketa Ibranji: Shkaktari më i shpesht i alergjive janë pluhrat e shtëpisë. Impak të madh në cilësin ë ejetës ka asma bronkiale. Në periudhën e dimrit presim një acarim apo agravim të pacientëve asmatik. Është sëmundje kronike, në momentin që diagnostikohesh të shoqeron gjithë jetën.

"Ajo që mund të bëjmë është diagnostikimi, trajtimi dhe imunoterapia specifike, vaksina e alergjisë", thotë ajo në emisionin "Jeto me Orën".

Alketa Ibranji: Vaksina e alergjisë është një terapi që nuk ka të bëjë me vaksinat e tjera të detyrueshme, është një edukator i sistemit imunitar që të mos reagojë organizmi ndaj një alergjie të caktuar.  Është një terapi e persoanalizuar. Kush është alergjik ga pluhuri i shtëpisë i gjendet vaksina kush është nga vaji i ullirit i gjendet për të. Kur fillohet si terapi duhet të jenë jo më pak se 3 vjet.

Mjekja dha dhe një mesazh për nënëat:

Nëse keni fëmijë që i kap gripi disa herë në vit, që ju kullon hunda, që bëjnë disa herë bronkiolit të përsëritur duhet ti bëjë të mëndojnë se është koha për te alergologu. Një veçi që kanëq fëmijët është dhe dermatiti atopik or konsulta përcakton se si duhet  vepruar.

Sa u përket të rriturve ajo thotë: 

Kruarja e fytit, rrjedhja e hundëve janë simptoma. Kur vjen dimri dhe ti e di që çdo dimër hunda jote është e bllokuar duhet të shkosh te alergologu. Çdo stimul, pluhrat e shtëpisë, të rrugës, parumet e rënda janë faktorë që rëndojnë pacientët alergjik dhe asmatik. Në meomentin që vjen sezoni i virozave duhet të vaksinohen.