BREAKING NEWS

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e politikanëve shqiptarë me kriminelët, vjen sot në Tiranë Lord Dingeman,  trajnime prokurorëve të SPAK për pastrimin e parave dhe sekuestro pronave, ja emrat “VIP” të rrezikuar, zbardhet projekti b...

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e
x
BREAKING NEWS

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si bandat shtetërore të drejtuara nga gjenerali Agim Shehu na zunë pritë tek Ura e Dajlanit, Spartak Braho kujton dhunën e ’96-ës dhe zbulon bisedën brenda makinës me zyrtarin e lartë të PS...

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si
x
BREAKING NEWS

Bujar Çela e Petro Koçi rrëfejnë tmerrin e majit ’96: Si u dhunuan, gjakosën dhe torturuan socialistët me urdhër të Sali Berishës, SPAK të hetojë ngjarjen

Bujar Çela e Petro Koçi rrëfejnë tmerrin e majit
x
BREAKING NEWS

Pakti për të eliminuar Reformën në Drejtësi, Berisha-Bardhi kundër rezolutës, por bëhen pjesë e komisionit special për të shpëtuar nga qelitë e SPAK

Pakti për të eliminuar Reformën në Drejtësi,
x
BREAKING NEWS

Largohet njeriu që i doli kundër SHBA për zgjedhjen e Altin Dumanit në krye të SPAK, i hapet rruga profesoreshës së njohur

Largohet njeriu që i doli kundër SHBA për zgjedhjen e Altin
x
BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x

Shëndeti

Studiuesit ngrenë alarmin: Përdorimi i tepërt i paracetamolit dëmton këtë organ të trupit

Studiuesit ngrenë alarmin: Përdorimi i tepërt i paracetamolit

Sipas një studimi të fundit nga Universiteti i Edinburgut, dëmtimi i mëlçisë shkaktohet nga përdorimi i tepruar i paracetamolit, një ilaç i zakonshëm kundër dhimbjeve.

Informacione të reja treguan se si qetësuesi popullor dëmton mëlçinë. Studimet e kryera te minjtë zbuluan një lidhje me toksicitetin e mbidozës, e cila ndonjëherë është fatale dhe e vështirë për t’u kuruar.

Studimi mund të ndihmojë në udhëheqjen e hulumtimeve dhe trajtimet për të zbutur efektet negative të ilaçit, i cili është shkaku kryesor i dhimbjes akute të mëlçisë.

Studiuesit konkluduan se si paracetamoli ndikoi në qelizat e mëlçisë si në indin e njeriut, ashtu edhe në atë të miut.

Gjetjet e tyre treguan se në rrethana të caktuara, paracetamoli mund të dëmtojë mëlçinë duke ndërhyrë në nyjat strukturore, që janë thelbësore për funksionimin e duhur të qelizave fqinje në mëlçi.

Lidhjet e ngushta janë lidhje midis qelizave në murin qelizor që, kur prishen, dëmtojnë strukturën e indit të mëlçisë, duke dëmtuar funksionin e qelizave dhe ndoshta edhe duke shkaktuar vdekjen e qelizave.

Edhe pse ky lloj shkatërrimi qelizash ka qenë i lidhur me sëmundje të mëlçisë si kanceri, ciroza dhe hepatiti, më parë nuk ka qenë i lidhur me toksicitetin e paracetamolit.

Studiuesit tani synojnë të zhvillojnë një metodë të besueshme të përdorimit të qelizave të mëlçisë njerëzore si një alternativë ndaj testimit të kafshëve.

Më pas, ata do të shikojnë se si doza dhe kohë të ndryshme të paracetamolit ndikojnë në toksicitetin në mëlçi dhe identifikojnë objektivat e mundshëm për barna të reja.

Paracetamoli është qetësuesi më i popullarizuar i dhimbjeve në botë, pasi është i përballueshëm, i sigurt dhe efektiv kur përdoret sipas udhëzimeve.

Megjithatë, dëmtimi i mëlçisë, i shkaktuar nga ilaçet, mbetet një problem i rëndësishëm klinik dhe një pengesë për zhvillimin e ilaçeve më të sigurta.

Gjetjet theksojnë nevojën për kujdes në përdorimin e paracetamolit dhe mund të ofrojnë njohuri për të reduktuar dëmin që mund të rezultojë nga përdorimi i papërshtatshëm.

Dr. Leonard Nelson nga Laboratori i Hepatologjisë dhe Instituti për Bioinxhinierinë, thekson rëndësinë e këtyre studimeve në kuptimin dhe parandalimin e dëmeve të lidhura me paracetamolin.