BREAKING NEWS

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e politikanëve shqiptarë me kriminelët, vjen sot në Tiranë Lord Dingeman,  trajnime prokurorëve të SPAK për pastrimin e parave dhe sekuestro pronave, ja emrat “VIP” të rrezikuar, zbardhet projekti b...

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e
x
BREAKING NEWS

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si bandat shtetërore të drejtuara nga gjenerali Agim Shehu na zunë pritë tek Ura e Dajlanit, Spartak Braho kujton dhunën e ’96-ës dhe zbulon bisedën brenda makinës me zyrtarin e lartë të PS...

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si
x
BREAKING NEWS

Bujar Çela e Petro Koçi rrëfejnë tmerrin e majit ’96: Si u dhunuan, gjakosën dhe torturuan socialistët me urdhër të Sali Berishës, SPAK të hetojë ngjarjen

Bujar Çela e Petro Koçi rrëfejnë tmerrin e majit
x
BREAKING NEWS

Pakti për të eliminuar Reformën në Drejtësi, Berisha-Bardhi kundër rezolutës, por bëhen pjesë e komisionit special për të shpëtuar nga qelitë e SPAK

Pakti për të eliminuar Reformën në Drejtësi,
x
BREAKING NEWS

Largohet njeriu që i doli kundër SHBA për zgjedhjen e Altin Dumanit në krye të SPAK, i hapet rruga profesoreshës së njohur

Largohet njeriu që i doli kundër SHBA për zgjedhjen e Altin
x
BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x

Shëndeti

Vjen lajmi fantastik/ Shkencëtarët bëjnë zbulimin e madh për kancerin e mëlçisë. Publikohen të dhënat e fundit

Vjen lajmi fantastik/ Shkencëtarët bëjnë zbulimin e madh

Shkencëtarët kanë zhvilluar një test të ri gjaku që përdor inteligjencën artificiale për të zbuluar kancerin e mëlçisë. Testi DELFI u përdor fillimisht në vitin 2021 për të diagnostikuar me sukses kancerin e mushkërive. Tani ka zbuluar më shumë se 80 % të kancereve të mëlçisë në një studim të ri me 724 njerëz.

Më shumë se 800,000 njerëz diagnostikohen me kancer të mëlçisë në mbarë botën çdo vit dhe është shkaku kryesor i vdekjeve nga kanceri në mbarë botën. Rreth 400 milionë njerëz në mbarë botën janë në rrezik të shtuar për këtë kancer për shkak të cirrozës së mëlçisë, sëmundjeve kronike të mëlçisë si hepatiti viral ose sëmundja e mëlçisë yndyrore joalkoolike.

Testi mat ADN- në e qelizave të vdekura të kancerit që qarkullojnë në gjak dhe zbulimi bëhet me ndihmën e algoritmeve të inteligjencës artificiale që rrisin saktësinë e saj. Testi zbuloi kanceret e mëlçisë në fazat e tyre më të hershme, me një ndjeshmëri të përgjithshme prej 88% dhe një specifikë prej 98%, që do të thotë se pothuajse kurrë nuk ka dhënë gabimisht një rezultat pozitiv fals.

Aktualisht, më pak se 20% e popullatës me rrezik të lartë kontrollohen për kancer të mëlçisë për shkak të aksesit dhe performancës jo optimale të testit. Ky test i ri gjaku mund të dyfishojë numrin e rasteve të zbuluara të kancerit të mëlçisë, krahasuar me testin standard të gjakut në dispozicion, dhe të rrisë zbulimin e hershëm të kancerit“, tha Amy Kim, bashkëautore e studimit.