BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x
BREAKING NEWS

Lulzim Basha zbardh detajet tronditëse nga marrëveshja sekrete e Edi Ramës dhe Sali Berishës, ja pse pjesë e pazarit për marrjen e vulës së PD ishte edhe Belinda Balluku

Lulzim Basha zbardh detajet tronditëse nga marrëveshja sekrete e Edi
x
BREAKING NEWS

Lidhja e Belinda Ballukut dhe pagesat e majme për inceneratorët, si KLSH zbardhi abuzimet e ministres së Infrastrukturës dhe Energjisë, ja detajet nga raporti

Lidhja e Belinda Ballukut dhe pagesat e majme për inceneratorët, si
x
BREAKING NEWS

Një tjetër ministër i Ramës bie në rrjetën e drejtësisë, SPAK nis hetimet për Ogerta Manastirliun për vjedhjen e fondeve të pandemisë, ja çfarë përmban dosja

Një tjetër ministër i Ramës bie në rrjetën e
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha i korruptuar, i lidhur me bandat kriminale dhe me personazhe të skeduar për drogë e pastrim parash, i përfshirë në afera me Fazlliç dhe shfrytëzim pushteti për të pasuruar fëmijët e tij, “non-grata” nuk i hiqet, Londra vulos fatin e kreut ...

Sali Berisha i korruptuar, i lidhur me bandat kriminale dhe me personazhe
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha mbetet “non-grata” në Britaninë e Madhe, mediat e huaja e akuzojnë si të korruptuar dhe i përmendin dosjen që po heton SPAK se ka favorizuar dhëndrin kur ishte kryeministër, reagojnë dhe socialistët

Sali Berisha mbetet “non-grata” në Britaninë e Madhe,
x
BREAKING NEWS

Gjiknuri kthehet në bashkëpunëtor i drejtësisë, ja si u zbërthye para prokurorëve të SPAK dhe denoncoi aferat e Ahmetajt, nga takimet me “bosët” e inceneratorëve, te udhëtimet në Gjermani dhe fjetja në hotel me 5 yje, zbardhen detaje nga dosja...

Gjiknuri kthehet në bashkëpunëtor i drejtësisë, ja si u
x

Shëndeti

Vuani nga Mungesa e Elektroliteve? Ekspertët ju këshillojnë të konsumoni këto ushqime që do t’iu ndihmojnë me shëndetin tuaj

Vuani nga Mungesa e Elektroliteve? Ekspertët ju këshillojnë

Elektrolitet janë minerale që transportojnë të gjitha rrymat elektrike me vlerë për të gjithë organizmin.

Elektrolitet përbëhen nga disa minerale të njohura siç janë kaliumi, kalçiumi, magnezi, sodiumi e të tjerë.

Në momentin e kontaktit me lëngjet e trupit, elektrolitet janë të domosdoshme për sinjalet nervore, lëvizjen e muskujve dhe ekuilibrat e lëngjeve në trup.

Elektrolitet gjenden në gjak, urinë, inde dhe lëngje të tjera trupore.

Sa herë që njeriu djersin apo urinon, humbet shumë elektrolite.

Në mungesë të elektroliteve, qelizat e trupit thahen ose shpërthejnë, zemra resht së rrahuri, muskujt nuk punojnë dhe truri pushon së dërguari mesazhe të rëndësishëm në organizëm.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni më shumë për shenjat e mungesës së elektroliteve dhe burimet natyrale të tyre.

Simptomat e prishjes së ekuilibrave të elektroliteve
Kur njeriu nuk merr mjaftueshëm elektrolite gjatë ushqyerjes, ndikimi shtrihet në mbarë organizmin.

Simptomat më të zakonshme të mungesës së elektroliteve në organizëm janë:

Rrahje të shpeshta të zemrës ose të çrregullta;
Lodhje dhe plogështi;
Të përziera ose të vjella;
Diare ose konstipacion;
Kontraktime ose dobësi muskulare;
Ankth dhe acarim;
Dhimbje koke;
Mpirje;
Konfuzion dhe vështirësi në përqendrim;
Pagjumësi;
Etje e madhe.
Nëse ju përjetoni disa prej këtyre simptomave, vizitohuni menjëherë tek një mjek për të përcaktuar nivelin e saktë të elektroliteve.

8 Burimet më të mira natyrale të elektroliteve
Nëse njeriu kryen më pak ose më shumë se 60 minuta aktivitet fizik në ditë, atëherë duhet të sigurohet që të rimëkëmbë nivelin e elektroliteve nëpërmjet pijeve dhe ushqimeve të mëposhtme.

Spinaqi
Spinaqi është një burim i jashtëzakonshëm ushqyesish të nevojshëm siç është proteina dhe fibra.

Spinaqi përmban edhe shumë vitaminë A, C, antioksidantë, magnez, kalium, kalçium, magnez dhe fosfor.

Bananet
Në 100 gramë banana mund të përfitoni 10% kalium, 7% magnez, 2% fosfor dhe 1% kalçium.

Ato janë gjithashtu të pasura me vitaminat C, B6 dhe antioksidantë.

Qumështi me yndyrë të plotë.
Një gotë e vetme me qumësht me 3.25 përqind yndyrë ofron 28% kalçium, 22% fosfor, 10% kalium, 6% magnez dhe 4% sodium.

Lëngu i freskët i portokallit
Një gotë me lëng të freskët portokalli plotëson 207% të dozës ditore të vitaminës C.

Lëngu i portokallit ofron 14% kalium, 7% magnez, 3% kalçium dhe 4% fosfor.

Kripa
Njeriu nuk duhet të konsumojë më shumë se një lugë çaji kripë në ditë.

Megjithatë kripa e bardhë ofron dy elektrolite të rëndësishme siç është sodiumi dhe kripa minerale.

Burime të tjera të elektroliteve janë ullinjtë, domatet dhe drithërat.