BREAKING NEWS

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar me grupet kriminale për të asgjësuar armiqtë e tij, Idajet Beqiri nxjerr detajet e forta dhe zbulon ngjarjen e rëndë ku është implikuar edhe Monika Kryemadhi

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar
x
BREAKING NEWS

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali Berishës dhe Izet Haxhisë, nga vrasja e Azem Hajdarit, urdhri për të eliminuar një ministër, deri te strehimi në Turqi

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali
x
BREAKING NEWS

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke, detajet nga dosja që fsheh politikanët që i shërbyen Sigurimit dhe dështimi i planit të jugosllavëve për të eliminuar Ramiz Alinë, ja rrëfimi i fundit “bombastik” i Bujar Hoxhës përpara se t...

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke,
x
BREAKING NEWS

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra aleancë me Dumanin për të goditur pushtetarët e lartë, gjurmim të parave të pista, llogarive bankare dhe sekuestrim pasurie, ja si britanikët do plotësojnë me materiale shtesë dosjet përvëluese...

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra
x
BREAKING NEWS

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja çfarë përmban projekti i Edi Ramës në bashkëpunim me Sali Berishën kundër SPAK dhe institucioneve të pavarura

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja
x
BREAKING NEWS

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me përkrahësit e Sali Berishës, Shehu, Noka dhe Sula kundër komisionit të Edi Ramës

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me
x
BREAKING NEWS

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn në fuqi rritja e re e pagave, orari i punës do të jetë 09.00 me 15:30, do të ketë edhe shpërblime, ja kategoritë që përfitojnë

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn
x
BREAKING NEWS

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret Rama-Berisha me amnistinë penale, ja si u liruan të korruptuarit dhe “puçi” që iu bë SPAK

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret
x

Tech

Çfarë ndodhi? Google shkatërron të dhënat e miliona përdoruesve

Çfarë ndodhi? Google shkatërron të dhënat e miliona

Google pranon të shkatërrojë të dhënat e historisë së shfletimit të web-it të miliona përdoruesve si pjesë e një marrëveshjeje grupore që e akuzoi atë për gjurmimin e shumë njerëzve pa dijeninë e tyre.

Padia u ngrit në vitin 2020 dhe drejtoi gishtin te Google për mashtrimin e përdoruesve në lidhje me aktivitetet e Chrome për ata që shfletojnë në modalitetin ”privat”.

Sipas padisë, Mountain View nuk zbuloi në mënyrë adekuate të dhënat që po mblidheshin gjatë shfletimit ‘incognito’.

Për të zgjidhur mosmarrëveshjen, Google është zotuar të fshijë të dhënat e mbledhura në mënyrë të pahijshme për miliona përdorues dhe të përditësojë komunikimet e saj mbi të dhënat e mbledhura, si dhe t’u ofrojë përdoruesve mundësinë për të çaktivizuar skedarët e skedarëve nga palët e treta, shkruan atsh.

Zgjidhja nuk përfshin dëme për përdoruesit individualë, por i lejon ata që t’i kërkojnë ato.

“Kjo zgjidhje është një hap historik për të kërkuar ndershmëri dhe llogaridhënie më të madhe nga kompanitë e teknologjisë,” tha David Boies, avokati që përfaqësoi përdoruesit në veprimin ligjor.

Marrëveshja për pranimin e fajësisë prek potencialisht miliona përdorues të Google që kanë shfletuar në modalitetin privat që nga viti 2016 dhe u arrit paraprakisht në dhjetor për të shmangur gjykimin.