BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Aktualitet

Aksidentet në vend, Brataj zbulon gjendjen aktuale se ç’po ndodh me numrin e traumave në krahasim me aksidentet

Aksidentet në vend, Brataj zbulon gjendjen aktuale se ç’po

Dy muajt e parë të vitit kanë regjistruar rënie të numrit të traumave të shkaktuara nga aksidentet.

Në një intervistë televizive drejtori i urgjencës kombëtare Skënder Brataj bën me dije se mesatarisht çdo ditë raportohet për 10 aksidente.

“Tek 127 janë të gjitha thirrjet, për cdo sëmundje që nga pulmonare, kardiopatikët ato renale, gastrointestinale, por sigurisht dhe traumat janë një shkak tjetër i grupit të madh të sëmundjeve, dhe përsa i përket numrit të tyre, fatmirësisht këtë vit është disi në rënie, nga 11 trauma që ka qenë mesatarja ,në ditë ne jemi në 10 në dy muajt e parë”, tha Brataj.

Në gjykimin e Brataj, ky numër i aksidenteeve është i ulët në raport me shifrat e automjeteve që qarkullojnë në vend.

“Ajo që më ra në sy është fakti i statistikeve që ne mblodhëm, është fakti i 10 milion njerëz gjëja më e habitshme ishte se kanë hyrë në Shqipëri 2 milion 700 makina, janë regjistruar 80 mijë makina, kështu që po ta marrësh me nr makinash ka një përmirësim shumë të mirë të treguesve”, tha më tej Brataj.

Sipas të dhënave zyratre të Institutit të Statistikave për muajin janar të këtij viti janë regjistruar 162 aksidente rrugore dhe janë lënduar 229 persona, disa prej të cilëve kanë ndërruar jetë. Ekspertët thonë se aksidentet rrugore, në 84 % të rasteve, kanë ndodhur si pasojë e sjelljes së drejtuesit të mjetit, ndërsa në 16 % të rasteve kanë ndodhur si pasojë e sjelljes së këmbësorit.Më të lexuarat