BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Aktualitet

Ekzekutuan ish-oficerin në sy të vajzës, dalin para gjykatës gjermane dy shqiptarët, ja rolet e tyre (Detajet)

Ekzekutuan ish-oficerin në sy të vajzës, dalin para gjykatës

Gjashtë vjet pas krimit të rëndë në Gjermani ku u vra me 5 plumba Kujtim Prenga, 46 vjeç, ish-oficer i Policisë Ushtarake, dy autorë të tjerë kanë dalë në gjyq.

E ashtuquajtura vrasja për hakmarrje gjaku që ndodhi në Visselhövede u bë tituj në mediat gjermane dhe ato shqiptare në vitin 2017. Njëri prej autorëve të vrasjes është dënuar, ndërsa dy të pandehur të tjerë janë aktualisht në gjyq. Ndërkaq është zbardhur dhe roli i tyre, ku mësohet se njëri nga të dy ka qenë ai që ka tërhequr këmbëzën.

“Të bindur se dy të akuzuarit morën pjesë në krim”, ky është qëndrimi më shumë se dhjetë muajsh seanca dëgjimore në të ashtuquajturin gjyq për vrasjen e hakmarrjes në Gjykatën e Qarkut Verden, Dhoma e Parë e Madhe Penale. Gjyqtarët me një vendim kanë njoftuar palët e tjera të përfshira në procedurë. Megjithatë, ky është vetëm një rezultat i ndërmjetëm dhe nuk do të thotë se të pandehurit 32 dhe 36-vjeçarë do të shpallen fajtorë për vrasjen.

Vendimi ka të bëjë me thirrjen e policëve holandezë të kërkuar nga prokurori publik. Dy shqiptarët u arrestuan në prill të vitit 2021, pak pasi u gjet arma e dyshuar e vrasjes në zonën e Bad Fallingbostel. I vetmi person i përfshirë në krim, i cili ishte dënuar më parë, i kishte treguar policisë se ku ishte groposur dhe si autorë i kishte dhënë emrat e kushërinjve të tij tashmë të akuzuar.

36-vjeçari i akuzuar u ul pas tij në motor në janar 2017 dhe qëlloi ish-oficerin Prenga përpara shkollës fillore në Visselhöved. Sipas aktakuzës, i akuzuari i dytë ka qenë i përfshirë në vëzhgimin e mëparshëm të 46-vjeçarit dhe ka njoftuar bashkëpunëtorët e tij kur burri është larguar nga banesa e tij.

Motivi i krimit konsiderohet hakmarrja, pasi 46-vjeçari, i cili punonte në Shqipëri si oficer policie dhe në shërbimin e sigurisë, në vitin 2011 kishte qëlluar në një “situatë vetëmbrojtëse” mesnatën e 30 dhjetorit të vitit 2011 në një lokal me muzikë në Kamëz 28-vjeçarin Armando Frroku. Nga frika e “hakmarrjes së përgjakshme”, 46-vjeçari u arratis në Gjermani pas burgimit dhe jetoi me tre fëmijët e tij në Visselhövede deri sa u vra.

Prokurori kërkoi që oficerët e policisë holandeze të akuzoheshin sepse 36-vjeçari mësohet se u kishte thënë atyre në një hetim holandez në vitin 2018: “Unë u hakmora për vëllain tim”. Ai ka “të drejtën e hakmarrjes”, sipas kanunit, i cili supozohet se përfaqëson një lloj të së drejtës zakonore në Shqipëri.

Me vendimin, gjykata refuzoi të ftonte hetuesit holandezë për shkak se deklaratat e rrëfyera “nuk lejojnë të nxirret asnjë përfundim për një kontribut specifik në krim”. Dhoma penale supozon katër kontribuues në krim: dy autorët në motoçikletë, një i tretë që më vonë duhej t’i merrte në zonën e Bad Fallingbostel dhe i katërti që kishte vëzhguar viktimën.

Prokurorja e gjyqit të parë u dëgjua në dy ditët e seancës kur u mor në pyetje vrasësi, i cili tashmë ishte dënuar. Ajo ishte gjithashtu përgjegjëse gjatë fazës së hetimit, udhëtoi vetë drejt Shqipërisë dhe përshkroi ditën e kërkimeve njëherazi në Gjermani, Holandë dhe Shqipëri në prill 2017. Policia u vendos edhe në veri të Shqipërisë. Po atë ditë u arrestua edhe motoçiklisti i cili tashmë ishte dënuar.

Nga pikëpamja e dhomës penale, pranimi i fajësisë mund të ngrihet që në shkurt, por pasi dhoma të ketë komentuar çështjen e përfshirjes në krim, avokatët mbrojtës mund të dëshirojnë të paraqesin propozime për prova.

Kujtim Prenga u qëllua me 5 plumba më 9 janar 2017 në qytetin e Viselhovedes në Gjermani. Ngjarja e rëndë ndodhi në sy të vajzës së tij të mitur, ndërsa 46-vjeçari kishte shkuar për ta marrë në shkollë. Pas 4 ditësh në koma, ai ka ndërruar jetë në spital.

“BalkanWeb” zbuloi atë kohë identitetin e viktimës dhe ngjarjen për të cilën u vra.
Kujtim Prenga, ish-oficer i Policisë Ushtarake, ishte arrestuar dhe dënuar në Shqipëri pasi mesnatën e 30 dhjetorit të vitit 2011 vrau në një lokal me muzikë në Kamëz 28-vjeçarin Armando Frroku.

Prenga atëherë 41-vjeçar punonte si badigard në lokalin me muzikë, kur i riu, i cili dyshohej se ishte nën efektin e pijeve alkoolike pati një sherr për të cilin ndërhyri si roje sigurie Kujtim Prenga. Në sherr e sipër, Prenga qëlloi Armando Frrokun duke e lënë të vdekur. Ai u arrestua pas ngjarjes dhe deri në vitin 2016 ka qenë në burg.

TRAGJEDIA TJETËR
Por vrasja që ndodhi në lokal, për të cilën Prenga u dënua me burg pasoi me një tjetër tragjedi. Gruaja e tij humbi jetën rreth 1 vit pas burgosjes së bashkëshortit duke lënë dy fëmijë të mitur jetimë. Ajo vdiq pasi e zuri korrenti.

Në muajt e parë të 2016 Kujtim Prenga u largua në drejtim të Gjermanisë ku ishte strehuar në një kamp dhe kishte kërkuar azil bashkë me familjen e tij, me frikën e një hakmarrjeje të mundshme.

Pak ditë para se të vritej ai kishte komunikuar me miq të tij në Shqipëri dhe iu kishte treguar se ndodhej në kamp, por në ruajtje me vendim gjykate.

VRASJA NË GJERMANI

Sipas mediave gjermane, ngjarja ka ndodhur gjatë ditës së hënë 9 janar 2017, ndërsa 46-vjeçari shqiptar u qellua, gjatë kohës që po merrte vajzën e tij nga një shkollë fillore.

Dy persona të armatosur të cilët lëviznin me motor i janë afruar dhe e kanë qëlluar shqiptarin në sy të vajzës së tij përpara shkollës. Pas kësaj autorët janë larguar me shpejtësi, ndërsa shqiptari, u transportua me urgjencë në spital, ku ndodhej në gjendje të rëndë deri më 13 janar kur edhe ndërroi jetë për shkak të plagëve të marra.

Më 25 prill 2017 policia e Rotenburger në bashkëpunim me atë të Hanoverit, arrestuan një 22-vjeçar, i dyshuar si bashkautor në vrasjen e 46-vjeçarit. I riu ka pranuar para agjentëve të policisë pjesëmarrjen ne vrasje.