BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Aktualitet

Hodhën 50,000 £ kokainë nga dritarja e banesës, Gjykatësi i dënon me 12 vite burg dy të rinjtë shqiptarë

Hodhën 50,000 £ kokainë nga dritarja e banesës,

Duke vepruar sipas një informate, zyrtarët e imigracionit shkuan për të ushtruar një kontroll në Rivermead në Wakefield më 3 korrik, me shpresën për të gjetur emigrantë të paligjshëm.

Por ndërsa ata hynë në pronë, një dorë u pa duke u shtrirë nga një dritare lart dhe hodhi një çantë në dysheme jashtë. Brenda kishte 507 gramë kokainë, e cila ishte 90 për qind e pastër.

Çanta përmbante gjithashtu peshore dhe çanta tregtarësh, tha Gjykata e Kurorës së Leeds. Dy burra – Aliver Gosturani dhe Besard Tabaku, u gjetën brenda banesës dhe u arrestuan së bashku me partneren e Gosturanit. Banesa e përbashkët ku në njërën dhomë jetonte Gosturani dhe partnerja e tij ndërsa Tabakun jetonte në dhomën e dytë, nga e cila u hodh droga. Një kërkim i mëtejshëm zbuloi më shumë kokainë të pastërtisë së lartë me vlerë mbi 30,000 £ në veshjet e Gosturanit.

Pesha totale e kokainës arriti në 841 gram, ndërsa më shumë se 11,000 paund para në dorë u gjetën gjithashtu midis dhomave të gjumit. Gosturani nuk dha asnjë koment gjatë intervistës së tij në polici, por Tabaku tha se paratë ishin nga puna dhe pretendoi se nuk dinte asgjë për drogën. Kjo ndodhi pavarësisht se shenjat e gishtave të tij u gjetën në çantën e rënë.

Të dy të pandehurit, të cilët janë shqiptarë dhe ndodheshin ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar, më vonë pranuan se ishin përfshirë në trafik kokaine dhe posedim parash kriminale. Ndaj gruas së arrestuar nuk është ofruar asnjë provë dhe çështja është pushuar.

Gjykatësi pranoi se Gosturani “nuk bëri asnjë përpjekje për të minimizuar” përfshirjen e tij, por tha se Tabaku ishte përpjekur të parashtronte një bazë të pranimit në një përpjekje për të zvogëluar rolin e tij në trafik, por që më vonë u tërhoq.

Duke i urdhëruar të qëndronin në këmbë, ai u tha dyshes: “Ka sugjerime se keni qenë nën presion, por unë e shoh atë krejtësisht të pabesueshme. Ju i ruani këto barna për përfitime të konsiderueshme financiare. Ishte vërtet kokainë shumë e pastër. “Është e qartë për mua që të dy ju po bënit shuma të konsiderueshme parash. Pavarësisht nëse ishte magazinimi apo ndonjë aktivitet tjetër, nuk ka rëndësi.” Ai burgosi Gosturanin me gjashtë vjet dhe Tabakun me gjashtë vjet e gjashtë muaj.

 

Më të lexuarat