BREAKING NEWS

Pakti për emigrantët/ Reagojnë media italiane: Engjëll Agaçi, njeriu kyç në marrëveshjen Shqipëri-Itali, një ish-avokat i...

Pakti për emigrantët/ Reagojnë media italiane: Engjëll
x
BREAKING NEWS

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në biografi" për etiketimin e mediave si kazanë, a po reflekton kryeministri për arrogancën e ekzagjeruar?

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e Berishës që është ende në fuqi, taktikat e tyre të kërcënimit me dosje, skema që po përdor kryeministri me ndërkombëtarët për të qëndruar në pushtet dhe dy goditjet e rënda që do të marrë ish-pre...

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e
x
BREAKING NEWS

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për të rrëzuar nga pushteti Edi Ramën dhe oligarkinë ekonomike që e mbështet, ja dosja që nëse hetohet siç duhet nga SPAK e çon kryeministrin pas hekurave, Meta-Berisha kokë e këmbë të zhytur në vj...

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për
x
BREAKING NEWS

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë “gropën” nga qelia Metës për aferën “CEZ-DIA”, SPAK ka sekuestruar celularët e Kryemadhit e fëmijëve të saj me biseda të vitit 2013-2015, pyeten 100 persona, nga të afërm, bashkëpunëtorë dhe mjekë, futet në skaner edhe vi...

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë
x
BREAKING NEWS

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini për kategoritë që përfitojnë rritje page, detajet nga indeksimi i pensioneve dhe periudha kur do të shpërndahet bonusi, do të ketë paketë mbështetëse për shtresat në nevojë, ndihmë edhe për famil...

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x

Aktualitet

Mbollën kanabis në shtëpi, e pësojnë keq dy shqiptarët në Spanjë

Mbollën kanabis në shtëpi, e pësojnë keq dy

Agjentët spanjollë të Gardës Civile kanë arrestuar dy shqiptarë pasi mbollën një plantacion marijuane brenda një shtëpie në Alicante të Mallades në Tarbena. Më pas autoriteti gjyqësor vendosi lirimin e tyre me tërheqjen e pasaportës dhe detyrimin për t’u paraqitur në gjykatë. Siç raportojnë mediat spanjolle hetimet ndaj tyre kanë filluar dhjetorin e kaluar, kur Benemerita mori informacione në lidhje me ekzistencën e mundshme të një plantacioni marijuane në një shtëpi.

Më pas agjentët filluan operacionin “Magenta” e cila përfundoi me ç’montimin e plantacionit brenda në shtëpi dhe arrestimin e dy shqiptarëve. Agjentët vunë re se shëtpia ishte e pajisur me masa të përparuara sigurie, si kamera survejimi, sisteme alarmi, sensorë lëvizjeje, qen roje të klasifikuar si “potencialisht të rrezikshëm” dhe sistemepikash aksesi të automjeteve mbikqyrëse. Në një fazë të mëvonshme, hetuesi nisën përpjekjet për identifikimin e banorëve në këtë shtëpi, për të cilat u kryen vëzhgime të shumta.

Si pasojë, ata kanë identifikuar dy 48-vjeçarë me kombësi shqiptare. Të dyshuarit nuk rezultonin të punësuar diku dhe shfaqnin të pazakontë duke qëndruar për periudha të gjata brenda shtëpisë. Pasi u konfirmua ekzistenca e plantacionit të marijuanës, më 9 shkurt agjentët e Callosa de Ensarria Post kryen një kontroll në shtëpi. Gjatë aksionit u zbuluan 3 dhoma që mundësonin prodhimin e marijuanës përmes kultivimit hidroponik. U sekuestruan 1600 bimë marijuanë, së bashku me 3.8 kilogramë të së njëjtës substancë të paketuar në vakuum, si dhe efekte të shumta që lidhen me kultivimin, pajisje celularë dhe dokumentacion me interes për hetimin.

Gjatë kontrollit, të dy të dyshuarit u arrestuan dhe u akuzuan për krime kundër shëndetit publik për prodhimin dhe kultivimin e marijuanës, si dhe mashtrim me energjinë elektrike , që vlerësohet në një humbje ekonomike prej rreth 35,000 euro për një kompani elektrike.

Të arrestuarit, së bashku me efektet e sekuestruara, janë vënë në dispozicion të Gjykatës së Gardës Villajoyosa, e cila ka dekretuar lirimin e të dyve me heqjen e pasaportës dhe detyrimin për t'u paraqitur në gjykatë kur kërkohet.

Plantacionet e këtij lloji të marijuanës në zona të izoluara jo vetëm që përfaqësojnë një kosto të lartë për konsumatorët, por edhe rrisin rrezikun e zjarreve në zonat pyjore . Kjo pasi, për të bërë lidhje të paligjshme elektrike, kriminelët çaktivizojnë të gjitha sistemet e sigurisë të rrjetit elektrik të prekur.

Gjithashtu, autoriteti kompetent është njoftuar për posedimin e një kafshe potencialisht të rrezikshme , e cila është hequr dhe dërguar në një strehë për kafshë në zonë.