BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Aktualitet

Ngjarja e rëndë në Durrës/ “Familjet shqiptare kanë dalë nga “binarët”, sociologu i njohur zbulon detajet e bujshme: Edhe nëse babai ka qenë i ashpër apo i dhunshëm, krimi...

Ngjarja e rëndë në Durrës/ “Familjet shqiptare

Socioogu Gëzim Tushe është shprehur se për fat të keq familja shqiptare ditët e sotme ka dalë nga binarët.

Komentet Tushe i bëri në një lidhje televizive, ku tha se kriminaliteti në familjet shqiptare po zgjerohet dhe kjo sipas tij vjen edhe për shkak të kornizës kulturore.


Lidhur me rastin e vrasjes së 50-vjeçarit Pëllumb Meta në Durrës nga familjarët e tij, Tushe tha se ky rast është pak i komplikuar dhe duhet pritur përfundimi i hetimeve.

“Në shoqërinë shqiptare, sot për fat të keq, për turp të shoqërisë sonë, familja shqiptare ka dalë nga binarët. Është bërë problematike. Nuk them se në familjen perëndimore nuk ka konflikte dhe krime. Rasti i dhunës në këtë familje është vërtet i komplikuar.


Do pak kujdes në pjesën e kësaj dialektikës së krimit, sepse nuk është e qartë, është pjesë e hetimit. Ky rast është vazhdim i rasteve të tjera.

Arsyet pse po zgjerohet kriminaliteti në familjen shqiptare, ka të bëjë me kornizën kulturore. Unë mendoj se duhet të kemi një reagim të prerë dhe mediatik. Edhe nëse babai ka qenë i ashpër apo i dhunshëm, krimi nuk duhet të kishte ndodhur”, tha Tushe.

 

Më të lexuarat